Tradycyjne śląskie betlejki, dolnośląskie szopki skrzynkowe oraz drewniane szopki wykonane przez ludowych artystów z Dolnego Śląska można już zobaczyć na wystawie „W betlejemskiej stajence. Betlejki i szopki dolnośląskie”. Całość dopełniają obrazy artystów nieprofesjonalnych o tematyce bożonarodzeniowej, wśród nich „Cicha noc” pędzla Erwina Sówki.
Na wystawie prezentujemy betlejki m.in. Leona Kampki i z firmy Schaefer z Piekar Śląskich, które znajdują się w bogatej kolekcji Działu Etnografii naszego Muzeum.
Anna Jurczyk, kuratorka wystawy:
Szopki dolnośląskie to tak zwane dioramy – skrzynkowe modele stajenek pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku, które w swym wnętrzu obrazują betlejemską scenę narodzenia Dzieciątka Jezus. W drewnianych kasetkach stajenka wkomponowana jest w wielowymiarową przestrzeń miasta i krajobrazu górskiego. Na ekspozycji prezentujemy także szopki ludowe, drewniane, wykonane przez dolnośląskich artystów z lat 70. i 80. XX wieku, które swym wyglądem nawiązują do tryptyków.
Szopki z Dolnego Śląska, które można zobaczyć na wystawie, pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego – Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku.
czas trwania wystawy: 16 grudnia 2022 – 2 lutego 2023
miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
kurator: Anna Jurczyk
wstęp: w cenie biletu na wystawę czasową