Wehikuł czasu. Zapraszamy na ferie 2023 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu!

Wehikuł czasu

Ferie 2023 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Podczas tegorocznych ferii pragniemy Was zabrać w podróż w czasie: odwiedzimy epokę dinozaurów i dowiemy się, jak zostać odkrywcą tych zamierzchłych dziejów, spędzimy zimę w towarzystwie wikingów, poznamy średniowieczne zwyczaje panujące na dworze, zgłębimy tajemnice skryptoriów, wykonamy świece z naturalnego wosku – takie, jakie spotkać można było tylko na królewskim dworze – i spróbujemy swoich sił w wielu kreatywnych działaniach. Przygotowaliśmy dla Was puzzle paleontologiczne, zmywalne tatuaże z motywami skandynawskimi, wspólnie wykonamy medaliony, zatapiając w żywicy mchy i inne kolorowe drobiny, nauczymy się czytać kamienie runiczne i poznamy warsztat pracy malarzy.

Zajęcia mają charakter rodzinny, kierowane są do dzieci w wieku 6–12 lat.
Zajęcia odbywają się od wtorku do soboty, obowiązują zapisy w Dziale Edukacji, tel. 32 281 82 94, w. 127.
miejsce: gmach główny, pl. Jana III Sobieskiego 2

prowadzi: Dział Edukacji, Dział Archeologii MGB
wstęp: 12 zł

14.01.2023, sobota, godz. 12.30
Karnawał po śląsku
Chyba każdy słyszał o karnawale w Rio, ale nie wszystkim znana jest tradycja karnawału na Górnym Śląsku. Wyszkubki, zimowe wesela, taniec „na owies”, korowody zapustne, babski comber, taniec z niedźwiedziem i przede wszystkim wielkie muzykowanie – nasi pradziadowie wiedzieli, jak się bawić! Zróbcie z nami maskę karnawałową i udajcie się na zabawę w starym stylu.

17.01.2023, wtorek, godz. 12.00
Jak zostać paleontologiem? Cz. I
Mały czy duży, samodzielny czy jako cząstka gigantycznej konstrukcji – w odkrywaniu prawdy o dinozaurach pomoże nam wyobraźnia, ale niezbędna będzie również wiedza techniczna. Z rozsypanych elementów spróbujemy zbudować prawdziwy jurajski świat, pamiętając o… proporcjach.

18.01.2023, środa, godz. 12.00
Zima wikingów
Co robili wikingowie zimą, gdy nie wyprawiali się w dalekie strony? Snuli opowieści o bohaterach i ich czynach, naprawiali statki, odzież i uzbrojenie, ozdabiali ciała tatuażami. Uczestnicy zapoznają się m.in. z wikińskimi stylami zdobniczymi i z pismem runicznym, by zaprojektować tatuaże i wykonać samodzielnie zdobione napisy na kamieniach, zwanych runicznymi. 

19.01.2023, czwartek, godz. 12.00
Średniowieczne opowieści – w świecie mitów i legend arturiańskich
Kto z nas nigdy nie słyszał o królu Arturze i jego rycerzach? Ten legendarny władca i jego towarzysze mieli wiele fantastycznych przygód, ale ich historia jeszcze nie jest zakończona. Na zajęciach dowiemy się o nich więcej, a ponadto każdy będzie mógł stworzyć nową przygodę pełną niebezpieczeństw, skarbów i walki ze smokami oraz ratowania dam w opałach.

20.01.2023, piątek, godz. 12.00
Żywa prehistoria – warsztaty tworzenia amuletów
Jak wyglądają potomkowie dinozaurów i czy jeszcze dziś możemy ich spotkać? Podczas zajęć wykonamy miniaturowe kaboszony, które pomogą nam zachować pamięć o tamtych czasach.

21.01.2023, sobota, godz. 12.30
Miodem pachnące – warsztat tworzenia świec woskowych
Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda prawdziwa naturalna świeczka i jak wykonać takie dzieło godne niegdyś tylko królewskich komnat, zapraszamy na warsztaty tworzenia świec z wosku pszczelego. Dowiemy się także wielu ciekawostek związanych z pszczołami i zawodem pszczelarza, a stworzone przez nas dzieła świetnie nadadzą się na prezent dla kogoś bliskiego.

UWAGA! wstęp 30 zł 

24.01.2023, wtorek, godz. 12.00
Jak zostać paleontologiem? Cz. II
Skąd wiemy, jak wyglądały dinozaury i inne prehistoryczne stwory? Czy szkielet prawdę nam powie? Tym razem zabawimy się w paleontologów i zrekonstruujemy mitycznego stwora.

25.01.2023, środa, godz. 12.00
Zima wikingów
Co robili wikingowie zimą, gdy nie wyprawiali się w dalekie strony? Snuli opowieści o bohaterach i ich czynach, naprawiali statki, odzież i uzbrojenie, ozdabiali ciała tatuażami. Uczestnicy zapoznają się m.in. z wikińskimi stylami zdobniczymi i z pismem runicznym, by zaprojektować tatuaże i wykonać samodzielnie zdobione napisy na kamieniach, zwanych runicznymi. 

26.01.2023, czwartek, godz. 12.00
Średniowieczne opowieści – tajemnice starych ksiąg
Czy wiecie, jak wyglądały średniowieczne manuskrypty, z czego wykonywano papier i jakie tajemnicze stwory znajdowały się na kartach starych ksiąg? Tym razem wcielimy się w rolę mnichów, którzy wykonają samodzielnie papier czerpany, i dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o historii pisma.

27.01.2023, piątek, godz. 12.00
Jak stać się artystą? – zabawy ze sztuką
Jakie tajemnice kryją stare obrazy i jak stać się prawdziwym malarzem, który potrafi wykonać takie arcydzieła? Opowiemy Wam o tym śpiewająco! Podczas warsztatów weźmiecie udział w przedstawieniu muzycznym inspirowanym obrazem, zagracie groźnego smoka i stworzycie własne miniaturowe obrazy.

28.01.2023, sobota, godz. 12.30
Kto w lesie spotka swojego przodka – podchody na wystawie przyrodniczej
Podczas zajęć udamy się na wyprawę do naszego muzealnego lasu, który skrywa wiele tajemnic. Jego mieszkańcy niechętnie opowiadają o nich obcym, ale dla nas zrobią wyjątek. Obiecujemy, że żadne zwierzę ani roślina w trakcie zabawy nie ucierpi, a tym, co z lasu wyniesiemy, będzie wiedza i szacunek dla jego mieszkańców. Zajęcia opierają się na odczytywaniu znaków i kolekcjonowaniu fragmentów informacji, by potem złożyć je w całość.