„Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”

Wystawa „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów” jest niezwykłą opowieścią prezentującą historię życia na Ziemi od samego jego początku – pojawienia się pierwszych organizmów jednokomórkowych 2,5 miliarda lat temu – do końca epoki dinozaurów. Jest to również opowieść o ciągłych przemianach życia aż do kluczowego momentu – wielkiego wymierania kredowego, podczas którego zniknęły wielkie gady, a małe ssaki rozpoczęły swą drogę ku dominacji. Jak wiele musiało się stać, aby doszło do powstania gatunku ludzkiego? Wystawa pokazuje, że ewolucja to proces złożony, podatny na przypadki i naznaczony wieloma wydarzeniami, które zmieniały całkowicie bieg dziejów.

Historia ta opowiedziana jest za pomocą niezwykłych eksponatów liczących nawet 2,5 miliarda lat oraz uzupełniona rekonstrukcjami i wielkoformatowymi wizualizacjami cyfrowymi. Rozpoczynają ją odciski m.in. sinic, koralowców, graptolitów, ryb, skamielin trylobitów i amonitów oraz zęby prehistorycznego megalodona. Przedstawiamy florę karbońską w postaci bogatej kolekcji odcisków węglowych. Faunę krasiejowską reprezentują metopozaury i aetopozaury. Wśród eksponatów z pewnością przykują uwagę kości Smoka wawelskiego – jednego z największych gadów triasowych żyjących na terenie Europy. Ostatnia sala ekspozycji poświęcona została dinozaurom. Znajdują się tam m.in. fragmenty kości oraz zęby spinozaura i tyranozaura wraz z wielkoformatową wizualizacją tych dinozaurów ukazanych w naturalnym dla nich środowisku. Dużym wydarzeniem jest również prezentacja modelu czaszki tarbozaura, sajchani i pachycefalozaurów.

Wystawie towarzyszy bogata oferta edukacyjna dla różnych grup wiekowych. Natomiast prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Instytutu Paleobiologii PAN oraz Uniwersytetu Opolskiego.

czas trwania: 22 września 2023 – 31 grudnia 2024
miejsce: ul. Wojciecha Korfantego 34, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
kuratorzy: dr Roland Dobosz, Marek Ryś
wstęp: w cenie biletu na wystawę czasową

fot. Klara Puzoń, Witalis Szołtys

Belka z logotypami sponsorów, partnerów, patronów medialnych do wystawy „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”