„Zwierzęta przeklęte. Wąż”

Inwazja węży! Zapraszamy na wyjątkową wystawę interdyscyplinarną „Zwierzęta przeklęte. Wąż”.

To druga odsłona cyklicznej ekspozycji ukazującej zwierzęta, które od wieków wzbudzały u ludzi strach, przerażenie, uczucie odrazy, a jednocześnie fascynowały człowieka wyglądem, niezwykłymi zwyczajami, sprytem, siłą czy sposobem zabijania. Po sukcesie wystawy „Zwierzęta przeklęte. Wilk” (listopad 2019 – marzec 2020) tematem tegorocznej ekspozycji uczyniliśmy węża.

Wąż jako zwierzę od dawien dawna ekscytował człowieka. Jego charakterystyczny wygląd, sposób poruszania się, jadowitość niektórych gatunków, a także sposób, w jaki poluje – nie tylko intryguje i wywołuje skrajne emocje, ale jest też motywem wykorzystywanym w literaturze, malarstwie, ikonografii czy popkulturze. Wijący się gad to jeden z najbardziej charakterystycznych i najpopularniejszych symboli w kulturach świata, wywołujący zarówno pozytywne, jak i negatywne skojarzenia.

Na ekspozycji zobaczymy modele wszystkich węży występujących w Polsce, ich typów uzębienia, dermoplasty mamby czarnej i żmii nosorogiej czy szkielet węża dusiciela. Poznamy różne wizerunki i symbolikę tych zwierząt w tradycjach ludowych, medycynie i farmacji, w dziełach sztuki, literaturze i religii, a także na zabytkach archeologicznych.

czas trwania: 26 kwietnia – 31 grudnia 2024
miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
kuratorzy: dr Roland Dobosz, Adam Larysz
współkuratorzy: Beata Badura, Agnieszka Bartków, dr Joanna Lusek, dr Daria Misiak
wstęp: w cenie biletu na wystawę specjalną

fot. Klara Puzoń

Belka z logotypami sponsorów, partnerów, patronów medialnych do wystawy „Zwierzęta przeklęte. Wąż”