W betlejemskiej stajence. Betlejki i szopki dolnośląskie

Na tegorocznej wystawie pt. „W betlejemskiej stajence. Betlejki i szopki dolnośląskie” zestawiliśmy śląskie szopki bożonarodzeniowe ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z szopkami z Dolnego Śląska pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego – Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku.

Z naszej kolekcji prezentujemy betlejki między innymi Leona Kampki i z firmy Schaefera z Piekar Śląskich. Szopki dolnośląskie z kolei to tak zwane dioramy, szopki skrzynkowe pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku, które w swym wnętrzu obrazują betlejemską scenę narodzenia Dzieciątka Jezus. W drewnianych kasetkach stajenka wkomponowana jest w wielowymiarową przestrzeń miasta i krajobrazu górskiego. Prezentujemy także szopki ludowe, drewniane, wykonane przez dolnośląskich artystów z lat 70. i 80. XX wieku, które swym wyglądem nawiązują do tryptyków.

Dopełnieniem wystawy są obrazy o tematyce bożonarodzeniowej autorstwa malarzy nieprofesjonalnych, pochodzące ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Przestrzeń wystawy zdobi między innymi „Cicha Noc” – obraz jednego z najbardziej znanych artystów naiwnych Erwina Sówki, przedstawiający betlejemską stajenkę na tle osiedla Nikiszowiec.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 16 grudnia 2022 do 2 lutego 2023 roku. W ramach wystawy zorganizowane zostaną oprowadzania kuratorskie – zapraszamy na nie 18 grudnia 2022 i 15 stycznia 2023 roku o godzinie 13.00 i 15.00.

czas trwania wystawy: 16 grudnia 2022 – 2 lutego 2023 
miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu  
kurator: Anna Jurczyk
wstęp w cenie biletu na wystawę czasową