Bez prądu ϟ Z prądem

W XXI wieku może wydawać się, że elektryczność istnieje od zawsze. Obecnie funkcjonowanie bez prądu jest dla wielu ludzi niemożliwe, większość bowiem przedmiotów codziennego użytku potrzebuje zasilania elektrycznego. W 1920 roku na londyńskiej wystawie „Idealne mieszkanie” po raz pierwszy pokazano całkowicie zelektryfikowany dom. Od tamtego czasu niektóre na pozór mało znaczące dzisiaj przedmioty, jak pralka bądź odbiorniki radiowe i telewizyjne, w krótkim czasie spowodowały przeobrażenie porządku społecznego, zmieniły hierarchię wartości i doprowadziły do nowego postrzegania świata.

Zaprezentowane na ekspozycji sprzęty, od XIX wieku do lat współczesnych, pokażą, jak pojawienie się elektryczności wpłynęło na niemal wszystkie sfery ludzkiej aktywności – w jaki sposób elektryczność zmieniła życie i układ ról społecznych. Odmieniła nie tylko wygląd nowoczesnego miasta, któremu nadała nowy rytm, ale przede wszystkim życie domowe, dostarczając światło i ciepło, a także zmechanizowany sprzęt, ułatwiający prowadzenie gospodarstwa domowego.

Na ekspozycji każdej z domowych stref – kuchni, łazience, salonowi – będzie poświęcony osobny rozdział z historii elektryczności. Opowieść rozpocznie przedstawienie „analogowych” obiektów, które stanowiły punkt wyjścia dla znanych nam dzisiaj urządzeń elektrycznych. Będzie można zobaczyć nie tylko, jak prano, prasowano czy myto naczynia, zanim pojawiła się pralkosuszarka, żelazko i zmywarka, ale przede wszystkim, jak przedmioty te zmieniały się na przestrzeni lat.

To wystawa nie tylko dla miłośników historii i pasjonatów techniki, ale także dla tych, którzy interesują się stylistyką retro.

otwarcie wystawy: 3 października 2019 (czwartek), godz. 17.00
czas trwania:
 3 października 2019 – 2 lutego 2020
miejsce: pl. Jana III Sobieskiego
kurator: Anna Grabińska-Szczęśniak
wstęp wolny