W 2024 roku obchodzimy 170. rocznicę urodzin Jacka Malczewskiego – czołowego reprezentanta symbolizmu w sztuce polskiej przełomu XIX i XX stulecia. W tym jubileuszowym czasie prace artysty dotychczas prezentowane w przestrzeni wystawy stałej „Galerii Malarstwa Polskiego” dopełniliśmy nowymi dziełami. Dzięki współpracy z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu na ekspozycji znalazły się tymczasowo dwa wyjątkowe obrazy z kolekcji radomskiej instytucji: wizerunek własny artysty „Zatruta studnia z autoportretem” oraz portret syna Jacka Malczewskiego „Portret Rafała z gołąbkami”.
5 października 2024 (sobota), godz. 12.30
„Co mi w głowie gra? Zabawy z Malczewskim” – warsztaty dla dzieci
prowadzi: Anna Rak
miejsce: Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
wstęp: obowiązują zapisy w Dziale Edukacji: 32 281 82 94, w. 127, 15 zł
Namalować własny autoportret nie jest rzeczą prostą! Nie chodzi tylko o odwzorowanie własnego wyglądu, równie ważne jest ukazanie naszych pasji, marzeń, pokazanie tego, jacy jesteśmy naprawdę. Jak stworzyć takie kompletne dzieło, nauczy nas tym razem Jacek Malczewski, który jak nikt inny potrafił portretować wygląd i duszę swoich bohaterów. W trakcie warsztatów poznamy portrety tego artysty, na których oprócz modela pojawiają się fantastyczne stworzenia, mitologiczne postacie i wymyślne krajobrazy. Dlaczego malarz umieszczał je na obrazach? Co nam mówią o portretowanym? I w końcu: jak namalować portret, który opowiada o tym, jacy jesteśmy? Tego dowiemy się już w trakcie „Weekendu z Malczewskim”.
6 października 2024 (niedziela), godz. 12.30
„Na granicy światów. Jacek Malczewski” – oprowadzanie w przestrzeni „Galerii Malarstwa Polskiego”
prowadzi: Agnieszka Bartków
miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2
wstęp wolny
W niedzielę 6 października zapraszamy na spotkanie poświęcone twórczości Jacka Malczewskiego. Podczas oprowadzania porozmawiamy m.in. o artystycznej edukacji tego znamienitego twórcy, autorytetach oddziałujących na zawodowe wybory malarza, a także o życiu prywatnym artysty, które miało znaczący wpływ na jego malarskie kompozycje.