„Wakacje pod chmurką 2024” – letnie warsztaty dla dzieci

Wakacje pod chmurką 2024

Po raz kolejny organizujemy dla Was „Wakacje pod chmurką”! Jak to działa? Na każdy tydzień wakacji przygotowaliśmy inny temat, który będzie realizowany dwukrotnie: w każdy wtorek i czwartek w samo południe. W czasie tych letnich spotkań zgłębimy różne dziedziny wiedzy – od przyrodniczej przez archeologiczną aż po sztukę. W trakcie warsztatów m.in. poznamy techniki wytwarzania naczyń i kafli, spróbujemy swoich sił w garncarskim rzemiośle, odkryjemy tajemnice starych ogrodów, nauczymy się rozmnażać rośliny, stworzymy własne kolorowe i pachnące mydełka, odczytamy wskazówki i rozszyfrujemy tajne kody w przestrzeni Galerii Malarstwa Polskiego, pomalujemy i ozdobimy drewniane zabawki, wykonamy kolorowego węża, spróbujemy „odczytać” chmury i wiele, wiele innych atrakcji. Zapraszamy!

wstęp: 15 zł (warsztaty mydlarskie: 35 zł)
obowiązują zapisy w Dziale Edukacji (dwa tygodnie przed wydarzeniem): 32 281 82 94, w. 127
zbiórka: przed kasą główną MGB, pl. Jana III Sobieskiego 2
prowadzi: Dział Edukacji i Dział Archeologii

Uwaga: w przypadku deszczu organizatorzy zastrzegają sobie prawo do realizacji zajęć w budynku.

Warsztaty są skierowane dla dzieci w wieku 6–12 lat.  

Istnieje możliwość przeprowadzenia dodatkowych warsztatów dla grup zorganizowanych.

 

Harmonogram zajęć:

4 lipca / godz. 12.00
Z gliną przez wieki – warsztaty archeologiczne
prowadzi: Dział Archeologii
Glina to skała i jeden z najwcześniej wykorzystywanych do celów gospodarczych surowców. Przez wieki wykonywano z niej przedmioty użytkowe i ozdoby. To właśnie fragmenty rozbitych naczyń są zabytkami najczęściej znajdowanymi przez archeologów. Podczas warsztatów poznamy techniki wytwarzania naczyń i kafli oraz spróbujemy swych sił w garncarskim rzemiośle.

9 i 11 lipca / godz. 12.00
Tajemniczy ogród – warsztaty przyrodnicze
prowadzi: Anna Rak
Każdy z nas może zostać czarodziejem i wyczarować swój własny kącik przyrodniczy. Jak tego dokonać? Podczas warsztatów odkryjemy tajemnice starych ogrodów, nauczymy się rozmnażać rośliny i poznamy wiele zabaw ogrodowych.

16 i 18 lipca / godz. 12.00
Warsztaty mydlarskie
prowadzą: Magdalena Pospieszałowska i Anna Rak
Uwaga: wstęp 35 zł
To najczystsze i najbardziej pachnące warsztaty! Poznamy historię brudu oraz stworzymy własne kolorowe i pachnące mydełka. Każdy wybierze ich indywidualny kształt, barwę i zapach, dobierze naturalne dodatki oraz stworzy oryginalny prezent dla siebie lub kogoś bliskiego.

23 i 25 lipca / godz. 12.00
Kosmiczne opowieści
prowadzi: Anna Rak
Wakacje to idealny czas na patrzenie w niebo i odkrywanie tajemnic kosmosu. W wyprawie w nieznane pomogą nam artyści dawni i współcześni. Razem z nimi wyruszymy w podróż kosmiczną i wykonamy prace inspirowane tą niezwykłą wycieczką.

30 lipca i 1 sierpnia / godz. 12.00
Wężowe sssploty
prowadzi: Cecylia Jańczuk
Czy znacie bajkę o wężowym królu? Albo o mężu-wężu? A o Anakondzie spełniającej życzenia? Jeśli nie, zapraszamy serdecznie na zajęcia poświęcone opowieściom o wężach w różnych kulturach. Wszyscy jednak wiemy, że lepiej się słucha, gdy można równocześnie coś robić. Słuchając więc tych historii, każdy będzie miał okazję wypleść własnego włóczkowego węża.

6 i 8 sierpnia / godz. 12.00
Detektyw Szukalski na tropie
prowadzi: Marek Ryś
Galeria Malarstwa Polskiego jest nieskończonym źródłem zagadek i tajemnic, które wspólnie odkryjemy. Zapraszamy na grę terenową, w trakcie której odczytamy tajemnicze wskazówki i rozszyfrujemy tajne kody. Każdy zostanie współczesnym Indianą Jonesem, a na końcu być może czeka nawet skarb.

13 sierpnia / godz. 12.00
Pomaluj sobie zabawkę
prowadzi: Magdalena Pospieszałowska
Podczas warsztatów własnoręcznie pomalujemy i ozdobimy drewniane zabawki, które będzie można zabrać ze sobą do domu. A przy okazji dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o zabawkach naszych pradziadków.

20 i 22 sierpnia / godz. 12.00
Czy to wąż, czy nie wąż?
prowadzi: Marek Ryś
Czy zastanawialiście się czasem, dlaczego wąż jest taki, jaki jest? Podczas warsztatów odkryjemy najbardziej charakterystyczne cechy tego zwierzęcia, poznamy jego zachowanie i dowiemy się, skąd się wziął, dlaczego ma tak złą sławę i – oczywiście – czy powinniśmy się go bać. Na koniec każdy wykona własnego kolorowego węża, który w dodatku będzie się poruszał jak prawdziwy.

27 i 29 sierpnia / godz. 12.00
Wróżenie z chmur – warsztaty przyrodnicze
prowadzi: Cecylia Jańczuk
Kiedy patrzymy w niebo, widzimy chmury o różnych kształtach i rozmiarach. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego różnią się one od siebie? Co sprawia, że wyglądają tak, a nie inaczej? Czy można z nich coś odczytać? Podczas warsztatów poznamy odpowiedzi na te i inne pytania, będziemy mieć też okazję uruchomić swoją kreatywność, próbując „odczytać” chmury.

Archeologia

Dział Archeologii posiada najbogatszy, liczący ponad 350 tys. obiektów, zbiór zabytków archeologicznych mówiących o przeszłości ziemi śląskiej w granicach obszarowych Górnego Śląska i Zagłębia. Wśród zabytków pochodzących ze wszystkich okresów pradziejowych od paleolitu do późnego średniowiecza najwięcej jest obiektów z epoki brązu i okresu halsztackiego.

Learn more