„Vogue po śląsku” – pokaz zakładania stroju ludowego w przestrzeni wystawy stałej „Z życia ludu śląskiego XIX–XX wieku” w ramach projektu „Sztrykowane, heklowane, biglowane – regionalne inspiracje. Edycja 2024”

Świat, który znali nasi pradziadkowie tu, na Śląsku, uległ ogromnym przeobrażeniom. Stroje z dumą noszone przez nasze prababcie, gorliwie praktykowane obyczaje związane z ważnymi życiowymi wydarzeniami czy żelazne tradycje regulujące życie w ciągu roku znalazły swoje miejsce w zimnych murach muzeów lub suchych opracowaniach przewodników. Nie pozwólmy im skostnieć!

Czy zastanawialiście się kiedyś, po co się w ogóle ubieramy? A skoro już się ubieramy, to dlaczego ubieramy się właśnie w to, w co się ubieramy? Strój mówi o nas niejedno. Uczestnicy podczas pokazu będą mieli okazję zaobserwować, w jaki sposób zakres informacji udzielanych przez strój zmieniał się i ewoluował. Od najprostszych rzeczy, jakimi są zróżnicowanie ze względu na płeć (naszym prababciom nawet się nie śniło, że mogłyby założyć spodnie zamiast swoich kiecek), wiek czy stan cywilny (dzisiejsze stroje na ten temat raczej milczą), po kwestie bardziej skomplikowane, takie jak status majątkowy, okoliczności, do których strój miał przystawać, czy miejsce, z którego pochodził. Wspólnie nauczymy się „czytać” bytomski strój ludowy, dowiemy się, w jaki sposób tworzy się modę, a także, że nasze prababcie również nie były na nią obojętne. Uczestnicy zostaną ponadto wdrożeni w świat modowych wyborów naszych przodków, przymierzając ich przepiękne stroje – „zopaski”, „kabotki”, „kiecki”, „brucleki” czy „bizoki”, by następnie w wybranej przestrzeni wystawy etnograficznej lub w muzealnym ogrodzie przeprowadzić niecodzienną sesję zdjęciową.

kiedy? 22 września 2024 (niedziela), godz. 13.00–14.00
gdzie? pl. Jana III Sobieskiego 2
prowadzi? Magdalena Pospieszałowska
wstęp? wolny

Pokaz odbędzie się w ramach projektu „Sztrykowane, heklowane, biglowane – regionalne inspiracje. Edycja 2024”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska. Edycja 2024”, realizowanego od maja do września 2024 roku w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.