Jeszcze raz zapraszamy do wspólnego odkrywania historii bytomskiej społeczności żydowskiej! Bytom był jednym z tych górnośląskich miast, w którym społeczność żydowska od połowy XIX wieku biorąc czynny udział w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym w znacznym stopniu przyczyniła się do jego świetności. Choć ślady tej obecności bywają czasem dobrze ukryte, a przepiękna synagoga zniknęła z miejskiego krajobrazu w 1938 roku, to jeżeli wiemy, gdzie szukać i jak patrzeć, możemy odbudować pamięć o żydowskich mieszkańcach Bytomia. W zeszłym roku powstała cyfrowa ścieżka umożliwiająca poznawanie tej najmniej znanej, choć najnowszej, bo już powojennej historii tej społeczności.
Jeżeli jesteście ciekawi, gdzie znajdowały się bytomskie kibuce, szkoły, domy dziecka, domy modlitwy czy siedziby działających po wojnie organizacji, to zapraszamy do podróży w czasie i przestrzeni. Na spacerze nie tylko odwiedzimy miejsca związane z organizowaniem się życia żydowskiego w Bytomiu po wojnie, ale także zaprezentujemy działanie aplikacji, która pozwala na dostęp do dokumentów, fotografii archiwalnych i wspomnień, pozwalających lepiej poznać ten fragment miejskiej historii.
kiedy? 31 maja 2026 (niedziela), godz. 12.30
miejsce zbiórki? przed Muzeum, ul. Wojciecha Korfantego 34
kto prowadzi? Magdalena Pospieszałowska
wstęp? 10 zł (bilet normalny), 5 zł (bilet ulgowy)

