„Samhain – czyli skąd się wzięło Halloween?” – wykład

O Halloween każdy przynajmniej słyszał. Jest to święto, które zakorzeniło się w kulturze popularnej, a tematem przewodnim są różne stwory i upiory nie z tego świata. Jest to także święto, podczas którego granica między światem żywych i umarłych staje się bardzo cienka. Ale skąd ono się w zasadzie wzięło?

Halloween stało się popularne w Stanach Zjednoczonych, dokąd zawędrowało razem z migracjami ludności, a korzenie czerpie z europejskich świąt pogańskich mających z nim pewne punkty wspólne. Za bezpośredni pierwowzór uważa się Samhain, czyli gaelickie święto obchodzone z 31 października na 1 listopada – celtycki dzień rozpoczynał się i kończył o zachodzie słońca – wyznaczające początek „ciemniejszej połowy roku”. Oprócz wierzeń celtyckich podobne obchody możemy zauważyć też w Skandynawii, u Germanów oraz Słowian.

Podczas wykładu postaramy się odpowiedzieć na pytania, jak obchody tych świąt wyglądały u naszych dalekich przodków, ale też skąd wzięły się lampiony z dyni czy kostiumy, w które przebierały się nie tylko dzieci.

kiedy? 31 października 2024 (czwartek), godz. 17.00
gdzie? Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
kto prowadzi? Cecylia Jańczuk
wstęp? 2 zł