„Przy najstarszym szlaku” – spacer archeologiczny po Wzgórzu Świętej Małgorzaty

Wyruszcie z nami na poszukiwania tajemniczego „Sutuhali” w trakcie spaceru archeologicznego po Wzgórzu Świętej Małgorzaty! Wybór miejsca, gdzie wzniesiono bytomski gród, nie był przypadkowy. Powstał on na niedużym wzniesieniu nad rzeką Bytomką. Dzięki naturalnym walorom obronnym wzgórze otoczone podmokłymi łąkami idealnie się do tego nadawało.

Miejsce to, zwane Wzgórzem Świętej Małgorzaty lub Małgorzatką, identyfikowane jest z występującą już w XIII-wiecznych dokumentach nazwą „Sutuhali”. Według Franza Gramera „Sutuhali” oznaczało miejsce pogańskiego kultu, czyli zuti buri (od swenti bór). W końcówce -hali dopatrywano się słowa kal, czyli ‘bagno’, ‘błoto’. Inne tłumaczenia to „góra Szkotów” i „szańce szwedzkie”, a nawet „sute hałdy”. Nazwie przypisywano także czeskie pochodzenie. Po czesku holy to ‘goły’, w domyśle – goły pagórek. Nazwa „Sutuhali” miałaby się wywodzić od imienia św. Gawła – czes. svaty Havel.

kiedy? 15 września 2024 (niedziela), godz. 14.00
gdzie? zbiórka przy kościele na Wzgórzu Świętej Małgorzaty
prowadzi? Beata Badura (Oddział Górnośląski SNAP)
wstęp? 10 zł (bilet normalny), 5 zł (bilet ulgowy)

UWAGA! Bilety do nabycia w kasach Muzeum Górnośląskiego. Nie ma możliwości zakupu biletu przy kościele na Wzgórzu Świętej Małgorzaty.

  • 15 września 2024 14:00 - 15:30
  • 14:00 - 15:30

Archeologia

Dział Archeologii posiada najbogatszy, liczący ponad 350 tys. obiektów, zbiór zabytków archeologicznych mówiących o przeszłości ziemi śląskiej w granicach obszarowych Górnego Śląska i Zagłębia. Wśród zabytków pochodzących ze wszystkich okresów pradziejowych od paleolitu do późnego średniowiecza najwięcej jest obiektów z epoki brązu i okresu halsztackiego.

Learn more