GRUDZIEŃ – warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Warsztaty kreatywne w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu
grudzień 2024
Na warsztaty obowiązują zapisy w Dziale Edukacji: 32 281 82 94, w. 127

WARSZTATY DLA DZIECI

14 grudnia 2024 (sobota), godz. 12.30
Etnodizajn – ozdoby świąteczne
prowadzi: Cecylia Jańczuk
wstęp: 15 zł

Kiedy zbliżają się święta, warto pomyśleć, czym można przyozdobić nie tylko choinkę, ale także cały dom. Z pomocą przychodzą nam pomysły naszych pradziadków. W trakcie warsztatów przy użyciu prostych materiałów, takich jak papier czy słoma, stworzymy piękne ozdoby.

21 grudnia 2024 (sobota), godz. 12.30
Filcowane bombki
prowadzi: Magdalena Pospieszałowska
wstęp: 35 zł

Podczas warsztatów poznamy technikę filcowania i stworzymy jedyną w swoim rodzaju bombkę świąteczną. Za bazę posłuży nam styropianowa kula, w którą będziemy wkłuwać kolejne pasma kolorowego filcu, tworząc w ten sposób barwną kompozycję. Gotowe prace będą z pewnością piękną ozdobą świąteczną albo miłym prezentem dla kogoś bliskiego.

WARSZTATY RODZINNE

7 grudnia 2024 (sobota), godz. 12.30
Miodem pachnące – warsztaty robienia świec woskowych
prowadzi: Marek Kulawik – Moje pszczoły
wstęp: 40 zł

Na warsztatach poznamy tajniki tworzenia ekologicznych świec z wosku i krok po kroku wykonamy je samodzielnie. Ponadto będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z pszczołami i zawodem pszczelarza, a stworzone przez nas arcydzieła świetnie nadadzą się na świąteczny prezent lub ozdobę stołu.

WARSZTATY DLA DOROSŁYCH

9 oraz 16 grudnia 2024 (poniedziałki), grupa I 14.00–15.30 i grupa II 17.00–19.00
Spotkanie amatorskiego Zespołu Tańca Dawnego
prowadzi: Cecylia Jańczuk
wstęp: obowiązuje opłata miesięczna, więcej informacji: tel. 32 281 82 94, w. 127

Zespół Tańca Dawnego to skrzyżowanie klubu sportowego, koła historycznego i szkoły tańca. Staramy się zrekonstruować tańce istniejące na terenie Europy od końca średniowiecza aż do XIX wieku, których opisy zachowały się do naszych czasów w traktatach tanecznych bądź innych źródłach. Wspólnymi siłami ożywiamy tańce dawne poprzez badania i treningi.

4, 11 i 18 grudnia 2024 (środy), godz. 17.45–20.45
Szermierka historyczna – szabla i rapier
prowadzi: Śląska Akademia Fechtunku „Finta”
wstęp: 10 zł

Jeśli interesujecie się Dawnymi Europejskimi Sztukami Walki i chcielibyście spróbować swoich sił w szermierce historycznej, nauczyć się podstaw władania szablą, rapierem bądź sztyletem, to są to zajęcia dla Was. W trakcie spotkań rozwijamy swoją pasję związaną z historią, uczymy się podstaw technik władania dawną bronią, a przy okazji poprawiamy swoją sprawność, gdyż treningi są wymagające kondycyjnie. Przede wszystkim jednak jesteśmy pasjonatami szermierki historycznej i nie tylko nauczamy technik walki, ale też staramy się ożywiać ducha dawnych epok i kultur, w których szermierka była nieodłącznym elementem życia.