Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem”

Fot. Witalis SzołtysWystawa archeologiczna Ślązacy pod Grunwaldem jest okazją do przyjrzenia się jednej z najważniejszych bitew w polskiej historii oraz do zapoznania się z unikatowymi zabytkami z późnego średniowiecza. W niedzielę, 19 lutego po ekspozycji oprowadzi jej kuratorka Ewelina Imiołczyk.

Kaspar von Niebelschütz, Hans/Hannus von Tader, Dietrich von Kottulin oraz Konrad VII Biały to postaci, przez pryzmat których na wystawie zaobserwować można realia konfliktu z 1410 roku oraz podpatrzeć obozową codzienność wojującego rycerstwa.

Na wystawie prezentowany jest interesujący zbiór około 80 zabytków z XIV–XV w., w większości stanowiący kolekcję Muzeum Górnośląskiego. Wśród obiektów znalazły się zabytkowe militaria, w tym miecze z Otmuchowa i Tychów, kolczuga z Jerzmanowic, hełmy ze Smolenia i z Plemiąt czy nałokcica z ogrodzienieckiego zamku. Przedstawione zostały również przedmioty codziennego użytku.

Eksponaty uzupełniają repliki i rekonstrukcje (m.in. uzbrojenie rycerzy i odtworzony z detalami namiot księcia), które posiadają ogromną wartość edukacyjną.

Aby uczestniczyć w oprowadzaniu, wystarczy nabyć bilet wstępu na wystawy czasowe (normalny – 8 zł, ulgowy – 5 zł).

Data: 19 lutego 2017 (niedziela), godz. 12.00
Miejsce: ul. W. Korfantego 34
Prowadzący: Ewelina Imiołczyk
Koszt: bilet na wystawy