„Rok 1914. Kolekcja pocztówek z Wielkiej Wojny w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” – wykład

Pocztówka to przedmiot, którym interesują się dziś głównie kolekcjonerzy. Z naszego życia zmiotły ją możliwości cyfrowych urządzeń, obecnych niemal w każdej kieszeni. Złoty okres w jej dziejach przypadł na przełom XIX i XX wieku, trwając następne dziesięciolecia. Pocztówka była obecna wszędzie, wysyłana codziennie – zarówno z ulicy na ulicę, jak i z kontynentu na kontynent.

W 1914 roku razem z żołnierzami „poszła” na Wielką Wojnę. Łącznie z frontów wysłano miliardy pocztówek. W zbiorach naszego muzeum zachowało się ich raptem około stu pięćdziesięciu, jest to jednak zbiór wyjątkowy – wszystkie wysłano do jednego człowieka. Adresatem był dyrektor bytomskiego sierocińca, Franz Samol, z zamiłowania regionalista i badacz lokalnych dziejów. Nadawcami – jego rodzina oraz wychowankowie, żołnierze armii pruskiej, dla których był jedyną bliską osobą.

O Franzu Samolu, kierowanych do niego pocztówkach i Bytomiu czasu Wielkiej Wojny opowiedzą pracownicy Działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu: dr Joanna Lusek i Maciej Droń.

kiedy? 26 września 2024 (czwartek), godz. 17.00
gdzie? Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
kto prowadzi? dr Joanna Lusek i Maciej Droń
wstęp? 2 zł

  • 26 września 2024 17:00 - 18:30
  • 17:00 - 18:30

Historia

Dział Historii gromadzi eksponaty związane z historią Bytomia i Górnego Śląska. W zbiorach działu znajdują się cenne obiekty dokumentujące dzieje miasta i regionu (zwłaszcza okres powstań śląskich i plebiscytu), a także pamiątki związane ze społecznością kresowian, którzy po II wojnie światowej osiedlili się na Górnym Śląsku.

Learn more