W latach I wojny światowej z myślą o potrzebujących – zarówno o żołnierzach przebywających na frontach, inwalidach, weteranach wojennych, jak i o ludności cywilnej na zapleczu działań militarnych – prowadzono szereg akcji charytatywnych. W Niemczech organizowano je m.in. pod patronatem Czerwonego Krzyża, urzędów miejskich czy powiatowych, rozmaitych fundacji i stowarzyszeń, jak również placówek oświatowych. Specyficzną formą pomocy i pamięci zarazem były figury, tarcze lub tablice dedykowane poległym (Kriegsnagelung). Pokrywano je następnie metalowymi znaczkami w kształcie gwoździ (Kriegswahrzeichen lub Erinnerungszeichen). Znaczki-gwoździe noszono również przy sobie. Wydatek związany z ich zakupem był na ogół niewielki, opiewał na kwotę 50 fenigów lub 1 marki.
W Bytomiu gwoździe przybijano do tablicy-tarczy z herbem miasta. Mierzyła ok. 2 metrów. Z tytułu zakupu znaczków uzyskano łącznie ok. 18 tys. marek, które przekazano na potrzeby przebywających na frontach żołnierzy. Środkami z wielu innych zbiórek wspierano także sieroty wojenne oraz Narodowy Fundusz na Rzecz Ocalałych i Poległych w Czasie Wojny.
W trakcie spotkania można będzie zobaczyć oryginalną tarczę z lat I wojny światowej pochodzącą ze zbiorów prywatnych Rolanda Skubały.
kiedy? 21 listopada 2024 (czwartek), godz. 17.00
gdzie? Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
kto prowadzi? dr Joanna Lusek
wstęp? 2 zł