„Czas wojny we wspomnieniach Rolfa Kralowitza” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu”

Bohaterem spotkania będzie Rolf Kralovitz.

W maju 1942 roku przyjechał do Bytomia z Isaaciem Meierem Bartfeldem, mleczarzem z Lipska, którego rodzina ukrywała się przed deportacją do obozu koncentracyjnego. Bartfeld nie posiadał dokumentów. Kolejne fale wywózek lipskich Żydów z miasta zmusiły rodzinę do poszukiwania sposobu na przeniesienie ojca w bezpieczne miejsce. Wybór padł na getto w Sosnowcu. Kralovitz towarzyszył Bartfeldowi w tej podróży. Pojechali wspólnie do punktu przerzutowego, znajdującego się w Bytomiu. W realizacji zadania, na miejscu, pomagał im Markus Boroschek. Ta historia nie ma niestety happy endu. Nie wiadomo, czy Bartfeldowi udało się dotrzeć do getta w Sosnowcu, kiedy i jak zmarł. Jego najbliżsi, którzy pozostali w Lipsku, zginęli. Uratowało się tylko dwóch synów – Nathan, który osiadł przed wojną w Londynie i Josef, który zamieszkał w Amsterdamie. Rodzina bytomskiego Żyda Boroschka (Markus, Helene, Barbel i Sally) została wywieziona do KL Auschwitz kilka tygodni po ich spotkaniu, 13 czerwca 1942 roku.

A rodzina Kralovitzów? W październiku 1943 roku matka i siostra bohatera trafiły do KL Ravensbrück, natomiast ojciec do KL Auschwitz. Rolf został osadzony w KL Buchenwald. Pracował w zakładach przemysłu zbrojeniowego Gustloff-Werk II, potem również jako fryzjer obozowy. Przeżył. Po zakończeniu wojny rozpoczął, z powodzeniem, karierę aktorską. O swoich przeżyciach relacjonował m.in. w książce „ZehnNullNeunzig in Buchenwald – Ein jüdischer Häftling erzählt”, wydanej w 1996 roku.

kiedy? 1 września 2024 (niedziela), godz. 13.00
gdzie? ul. Wojciecha Korfantego 34
kto prowadzi? dr Joanna Lusek
wstęp? wolny