Żeliwo – stop żelaza z węglem – to surowiec, który w XIX wieku służył nie tylko do produkcji maszyn, przęseł mostowych, pieców czy naczyń kuchennych, lecz był również materiałem, z którego wytwarzano biżuterię.
Produkcją żeliwnej biżuterii mogły poszczycić się tylko wybrane odlewnie. Jednym z takich miejsc była Królewska Odlewnia Żelaza w Gliwicach. Co ciekawe, popularność tego rodzaju ozdób istniała dosyć krótko, przypadając na okres pierwszych czterech dekad XIX wieku. Wówczas to wiele kobiet zapragnęło nosić dekoracje wykonane w tym właśnie materiale. A trzeba przyznać, iż biżuteryjny asortyment z żeliwa był imponujący, obejmując produkcję tak szerokiej gamy ozdób, jak: łańcuszki, naszyjniki, bransolety, brosze, kolczyki, zawieszki różnego typu, a nawet żeliwne diademy oraz spinki do włosów.
Jeśli macie ochotę na poznanie XIX-wiecznej alternatywy dla ozdób wykonywanych ze złota lub srebra, to nadarza się ku temu świetna okazja! Otóż 1 grudnia w ramach cyklu „Jesień jest kobietą” odbędzie się spotkanie w przestrzeni wystawy „Alchemia epoki przemysłu. XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” w całości poświęcone tematowi żeliwnej biżuterii.
Jest to doskonały moment na zobaczenie owych niezwykłych – zarówno w formie, jak i przeznaczeniu – przedmiotów oraz posłuchanie o tym, w jaki sposób powstawały, kto zapoczątkował modę w tym zakresie, a także z jakich wzorców korzystano, projektując tego rodzaju dekoracje. Zapraszamy!
kiedy? 1 grudnia 2024 (niedziela), godz. 12.30
gdzie? pl. Jana III Sobieskiego 2
kto prowadzi? Helena Kisielewska
wstęp? w cenie biletu na wystawę czasową