„Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum” to tytuł czasowej wystawy, którą będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim już od 29 marca br. Ekspozycja ta jest pasjonującą podróżą w czasie: od genezy i początków muzealnictwa bytomskiego do XXI wieku. W salach wystawienniczych będzie można zobaczyć gatunki egzotycznych zwierząt, takich jak struś afrykański czy foka brodata. Nie zabraknie przedstawicieli gatunków rodzimych, wśród których znajdzie się puchacz, wilk i lis. Na wystawie zostaną zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty, zarówno te, które były udostępniane na naszych wystawach przyrodniczych w przeszłości, jak również te, które pojawią się w naszych przestrzeniach wystawienniczych w przyszłości.
Muzealnictwo przyrodnicze ewoluowało na przestrzeni wieków i to właśnie postaramy się pokazać na wystawie. Będzie można podziwiać sprzęty naukowe, które służyły przyrodnikom i muzealnikom 100 lat temu. Odtworzymy m.in. gabinet muzealnika górnośląskiego z początków istnienia bytomskiego muzeum. Pokażemy także współczesne metody prowadzenia badań terenowych, nie zapominając o najnowocześniejszych kierunkach w rozwoju Muzeum Górnośląskiego z bankiem DNA włącznie.
Ukazując współczesną strategię rozwoju muzealnictwa, wystawa odwołuje się do czterech filarów misji, zdefiniowanych już w czasach Biblioteki Aleksandryjskiej w III wieku p.n.e. pozostających aktualnymi do dzisiaj. Są nimi: gromadzenie, zabezpieczanie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów z zakresu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
Zwiedzając wystawę, widzowie zapoznają się z tzw. nauką obywatelską – „citizen sciences” – oraz dowiedzą się, jaka jest nasza rola w propagowaniu tej formy działalności poprzez rozwijanie stowarzyszeń społecznych, takich jak: Górnośląskie Koło Ornitologiczne, Śląskie Towarzystwo Entomologiczne i Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Muzeum Górnośląskie jest wyjątkową pod tym względem instytucją nie tylko w kraju, lecz również na świecie. Ekspozycja będzie prezentowała zrealizowane z naszymi partnerami projekty badawcze i proekologiczne, m.in. wyprawy naukowe do Turcji i Kirgizji oraz badania fauny w regionie, na obszarach szczególnie cennych przyrodniczo.
otwarcie wystawy: 29 marca 2022 (wstęp za okazaniem zaproszenia)
czas trwania: 30 marca – 31 grudnia 2022
miejsce: ul. W. Korfantego 34
kurator: dr Roland Dobosz