Dział Przyrody posiada zbiór ponad 500 tysięcy okazów zoologicznych, botanicznych i geologicznych. Największe i najcenniejsze są kolekcje entomologiczne oraz ornitologiczne.
Do jednych z najciekawszych należą unikalne kolekcje autorskie. Są to na przykład entomologiczne zbiory Franza Kirscha, Hansa Nowotnego, Paula Hermanna Raebela, Sergiusza Tolla, Wojciecha Mączyńskiego (najstarsza kolekcja owadów z Mazowsza) czy zbiór około 6 tysięcy ważek, powstały na bazie historycznej kolekcji Maksymiliana i Wiktora Żaków oraz Leona Sawkiewicza. Bardzo cenna jest także licząca ponad 20 tysięcy obiektów kolekcja żądłówek (Hymenoptera: Aculeata) Jane Van der Smissen. Zbiór tych owadów jest systematycznie poszerzany o okazy pochodzące z polskich badań naukowych i z wypraw badawczych prowadzonych w regionie śródziemnomorskim oraz w Nowej Kaledonii.
Trzon zbioru kręgowców (8 tysięcy okazów) stanowią kolekcje ornitologiczne i teriologiczne. Wyróżnia się wśród nich kolekcja skórek ptasich Ottona Natorpa – jednego z najznamienitszych preparatorów w historii Europy – a także kolekcja Eberharda Dreschera obejmująca ptasie jaja, gniazda oraz preparaty dokumentujące wybrane zagadnienia z biologii, morfologii i anatomii ptaków. Obecnie najintensywniej rozwijane są kolekcje osteologiczne ssaków, kolekcja skórek ptasich i taksonomiczna kolekcja ptasich skrzydeł.
Od lat 80. XX wieku Dział Przyrody gromadzi dane faunistyczne z regionu, głównie w efekcie współpracy z Górnośląskim Kołem Ornitologicznym Sekcja Ornitologiczna Polskiego Towarzystwa Zoologicznego. Ta największa na Górnym Śląsku baza danych w ostatnich latach uzupełniana jest także o informacje dotyczące płazów, gadów i ślimaków słodkowodnych.
Zgromadzone dane przyrodnicze wprowadzane są do Krajowego Banku Muzealnych Zasobów Zoologicznych i do Krajowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności, działającej w strukturze Global Biodiversity Information Facility.
W Dziale Przyrody prowadzony jest Bank Informacji Awifaunistycznych Muzeum Górnośląskiego oraz Bank Informacji o Cennych Miejscach Rozrodu Płazów w regionie.
Jeszcze zanim w Bytomiu powstało muzeum, przyrodnicy amatorzy już od połowy XIX wieku zakładali pierwsze stowarzyszenia przyrodnicze. W 1902 roku powstał Związek Entomologów Górnego Śląska (Entomologischer Verein Oberschlesien), dwa lata później Związek Ornitologiczny (Ornithologischer Verein), a w 1907 roku akwarystyczny Związek „Najas” (Verein für Aquarien-, Terrarien Kunde und für Naturdenkmalpflege). W 1921 roku część organizacji połączyła się w Związek Stowarzyszeń Przyrodniczych Górnego Śląska (Verband Naturwissenschaftliche Vereine Oberschlesiens) z siedzibą w Bytomiu.
Zbiory rozwijającego się bytomskiego muzeum przechowywane były przy Klosterstrasse (obecnie ulica Szymanowskiego), a następnie w szkole realnej przy obecnym placu Sikorskiego. W 1930 roku zakończyła się budowa gmachu przy Moltkeplatz (obecnie plac Jana III Sobieskiego) i tam zainicjowana została działalność Działu Przyrody, który wkrótce pozyskał bogate kolekcje Eberharda Dreschera.
Tymczasem jesienią 1927 roku rozpoczęto tworzenie Oddziału Przyrodniczego Muzeum Śląskiego w Katowicach. Jego zadaniem było gromadzenie i opracowywanie zbiorów botanicznych, zoologicznych, geologicznych i paleontologicznych z obszaru województwa śląskiego oraz prowadzenie działalności wystawienniczo-dydaktycznej.
W 1928 roku oddział ten zakupił zbiór ornitologiczny Gedroycia z Myślenic oraz zbiór chrząszczy Mączyńskiego. Rok później założył zielnik flory śląskiej i zaczął opiekować się zabytkami przyrodniczymi. Najszybciej rozrastały się zbiory entomologiczne, głównie motyli, między innymi dzięki kolekcjonerowi Zdzisławowi Stuglikowi.
W 1939 roku, gdy gmach Muzeum Śląskiego w Katowicach był gotowy do użytku, niektóre zbiory przyrodnicze były przenoszone do nowych pomieszczeń. Później, podczas wojny, obiekty zostały złożone w oddziale muzeum w Bytomiu. Po wojnie przeprowadzono rewindykację i inwentaryzację zbiorów – okazało się, że jest 54 320 obiektów. Do Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego trafiły zbiory przyrodnicze z muzeów w Gliwicach, Chorzowie, Cieszynie i Pszczynie.
W latach 50. XX wieku zbiory były pozyskiwane głównie podczas prac terenowych realizowanych przez pracowników działu. Później powiększyły się o znakomite kolekcje, między innymi Paula Hermanna Raebela, Sergiusza von Tolla i Maksymiliana Żaka. Obecnie liczą ponad pół miliona okazów.
Dział Przyrody prowadzi prace nad zbiorami, badania terenowe, działalność wystawienniczą i edukacyjną. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi i instytucjami zajmującymi się ochroną przyrody. Opiniuje przedsięwzięcia związane z ochroną bioróżnorodności w regionie.
Działalność naukowa
Górny Śląsk
Polska
Świat
dr Roland Dobosz, kierownik
+48 32-281-82-94 w. 125
r.dobosz@muzeum.bytom.pl
dr Waldemar Żyła
+48 32-281-82-94 w. 125
w.zyla@muzeum.bytom.pl
dr Piotr Cempulik
+48 32-281-82-94 w. 116
p.cempulik@muzeum.bytom.pl
dr Jacek Betleja
+48 32-281-82-94 w. 205
j.betleja@muzeum.bytom.pl
mgr Adam Larysz
+48 32-281-82-94 w. 206
a.larysz@muzeum.bytom.pl
Andrzej Lasoń
haptos@interia.pl
dr Wojciech Szczepański
w.szczepanski@muzeum.bytom.pl
mgr Karolina Skorb
k.skorb@muzeum.bytom.pl
dr Artur Taszakowski
artur.taszakowski@gmail.com
Janusz Grzywocz
+48 32-281-82-94 w. 116
j.grzywocz@muzeum.bytom.pl
Kamil Chrul
k.chrul@muzeum.bytom.pl
Kuratorzy zewnętrzni (Visiting Curators)
dr Czesław Greń
cz.gren@muzeum.bytom.pl
dr Joanna Kocot-Zalewska
j.kocot-zalewska@muzeum.bytom.pl
dr Dagmara Żyła
zyladagmara@gmail.com
Pracownia Preparacji Kręgowców
Andrzej Imiołczyk
+48 32-282-39-29
a.imiolczyk@muzeum.bytom.pl
- Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”
- Śląskie Towarzystwo Entomologiczne
- Polskie Towarzystwo Entomologiczne
- Polskie Towarzystwo Taksonomiczne
- Ornitologiczna Grupa Robocza Doliny Górnej Wisły „Czaplon”, grupa lokalna OTOP
- Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
- Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego
- Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk
- Uniwersytet Zielonogórski – Wydział Nauk Biologicznych
- Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, Warszawa
- Uniwersytet Śląski, Katedra Zoologii
- Katedra Systematyki Roślin
- Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska
- Uniwersytet Opolski, Katedra Biosystematyki
- Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk, Kraków
- Uniwersytet Gdański
- Katedra Zoologii Bezkręgowców
- Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców
- Akademia Rolnicza w Poznaniu, Katedra Entomologii
- Wydział Środowiska i Rolnictwa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach
- Zarząd Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego
- Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów