Znamy już laureatów XII Regionalnego Konkursu Gwar Śląskich! [FOTO]

Za nami już 12. edycja Regionalnego Konkursu Gwar Śląskich, współorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 46 im. Leona Kruczkowskiego w Bytomiu oraz Muzeum Górnośląskie. Konkurs stawia sobie za cel rozwijanie i kultywowanie zainteresowania gwarą śląską wśród dzieci i młodzieży, poznawanie i popularyzację literatury, tradycji i dziedzictwa regionalnego Śląska, a także kształtowanie poczucia własnej tożsamości, budzenie szacunku dla „małej ojczyzny” oraz integrowanie dzieci i młodzieży z różnych szkół i placówek edukacyjnych, jak również rozwijanie ich talentów i zdolności. Konkurs jest skierowany do uczniów przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół z oddziałami gimnazjalnymi, którzy są oceniani w czterech grupach wiekowych: przedszkola, klasy I–III, IV–VI i VII i szkoły z oddziałami gimnazjalnymi.

Uczestnicy konkursu przygotowali jeden utwór (poetycki lub prozatorski) w gwarze śląskiej. Cenne były teksty o tematyce historycznej, opisujące autentyczne wydarzenia z przeszłości czy opis tradycyjnych obrzędów ludowych, szczególnie teksty ciekawe, oryginalne, dające możliwość atrakcyjnej prezentacji. Głównymi kryteriami oceny uczestników są: dobór repertuaru – oryginalność tematu i treści, umiejętność posługiwania się gwarą, kultura żywego słowa, ogólny wyraz artystyczny (w tym umiejętność wykorzystania rekwizytów). Zmagania recytatorów można było zobaczyć i posłuchać we wtorek, 13 marca, w godz. 9.00–12.00 w Muzeum Górnośląskim.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 40 uczestników z przedszkoli i szkół z Bytomia, Piekar Śląskich, Radzionkowa, Rudy Śląskiej i Zabrza. Oceny i wyboru najlepszych dokonało jury, w którym zasiedli znawcy gwary śląskiej oraz wielcy orędownicy śląskiej kultury i tradycji: Anna Grabińska-Szczęśniak – kierownik Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego, Marcin Kik – autor podręcznika historii filozofii po śląsku, Małgorzata Kotuła – nauczycielka języka polskiego w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 14 w Piekarach Śląskich, Joanna Michura – kierownik Biura Towarzystwa Miłośników Bytomia  i Mirosław Szołtysek – śląski  piosenkarz i prowadzący „Gwarowy koncert życzeń” w Telewizji Katowice.

Ogłoszenie wyników nastąpiło po wysłuchaniu wszystkich recytatorów. Poniżej lista nagrodzonych i wyróżnionych:
1/ w grupie wiekowej przedszkola:
I miejsce – Marcelina Grochocka (Przedszkole Miejskie nr 20 w Bytomiu),
II miejsce – Rafał Szołtysik (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Piekarach Śląskich),
III miejsce – Emilia Kowalczyk (Przedszkole Miejskie nr 5 w Bytomiu),
Wyróżnienie – Oliwia Kołodziej (Przedszkole Miejskie nr 30 w Bytomiu).

2/ w grupie wiekowej klasy I–III:
I miejsce – Lena Piowczyk (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Piekarach Śląskich),
II miejsce – Natalia Kolczok (Szkoła Podstawowa nr 16 w Bytomiu),
III miejsce – Karolina Kowolik ( Szkoła Podstawowa nr 46 w Bytomiu),
Wyróżnienie – Magdalena Fuchs (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Piekarach Śląskich).

3/ w grupie wiekowej klasy IV–VI:
I miejsce – Kacper Płaczek (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Piekarach Śląskich),
II miejsce – Bartosz Buczek (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Piekarach Śląskich),
III miejsce – Wiktor Skórka (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Piekarach Śląskich),
Wyróżnienia: Zuzanna Smela (Szkoła Podstawowa nr 4 w Bytomiu), Aleksandra Sówka (Miejska Szkoła Podstawowa 14 w Piekarach Śląskich) i Daria Muller (Szkoła Podstawowa nr 4 w Radzionkowie)

4/ w grupie wiekowej klasy VII i szkoły z oddziałami gimnazjalnymi:
I miejsce – Szymon Mikina (Szkoła Podstawowa nr 2 w Radzionkowie),
II miejsce – Martyna Ball (Szkoła Podstawowa nr 46 w Bytomiu),
III miejsce – Rafał  Bzdyra (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Rudzie Śląskiej),
Wyróżnienie – Wiktoria Krawczyk (Szkoła Podstawowa nr 40 z oddziałami gimnazjalnymi w Rudzie Śląskiej).

Wręczono także nagrodę Ślaskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, którą otrzymała Paulina Joniec ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy 🙂