Wyniki XIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”

Mamy już wyniki XIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego. Liczba prac nadesłanych na konkurs była dla nas miłym zaskoczenie: tym razem wyzwanie opisania dzieła sztuki podjęło aż 230 uczestników. Wśród nadesłanych prac są opowiadania, eseje, analizy porównawcze, wiersze a nawet dramaty. Jak zwykle zaskoczył nas bardzo pozytywnie poziom konkursu i gratulujemy  wszystkim uczestnikom. Niestety, zwycięzców może być tylko kilku. Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną wydrukowane w książeczce pokonkursowej – jej premiera już 2 czerwca podczas Galii wręczania nagród, na którą wszystkich serdecznie zapraszamy. Tego dnia publikacja zostanie również udostępniona w sieci. Jak co roku, powstaje również mała etiuda filmowa na motywach opowiadania jednego z uczestników, tak więc uroczystość wręczenia nagród zapowiada się bardzo obiecująco.

Zachęcamy do dalszych poszukiwań tajemnic ukrytych w obrazach.

Gala finałowa konkursu  – 2 czerwca 2017, godz. 12.00, Galeria Malarstwa Polskiego.

Werdykt XI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego z kategorią obcojęzyczną

Obraz a słowo.

Literacki opis dzieła malarskiego

Jury w składzie:

Iwona Mohl – przewodnicząca jury, zastępca dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Dr hab. Anna Gomóła – Zakład Teorii i Historii Kultury, Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego

Anna Rak – kierownik Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Dr Anna Zaczkowska –  Zakład Teorii i Historii Kultury, Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego

po przeczytaniu 230 prac, zdecydowało  przyznać następujące nagrody i wyróżnienia

Kategoria gimnazjalna:

I miejsce – nagroda „Gęsie Pióro”  dla Pauliny Dadas z Gimnazjum nr 1 w Chełmie,

II miejsce  dla Mileny Batko z Gimnazjum nr 6 w Tychach,

III miejsce dla Wiktorii Goślińskiej ze Społecznego Gimnazjum nr 4 STO w Poznaniu,

I wyróżnienie dla Piotra Sielamowicza z Publicznego Gimnazjum w Choroszczy,

II wyróżnienie dla Hanny Florek z Gimnazjum nr 1 w Białogardzie.

Ze względu na wysoki poziom prac w tej kategorii przyznano dodatkowo wyróżnienia honorowe.

Wyróżnienia honorowe dla:

Natalii Gałązki z Gimnazjum nr 50 w Warszawie

Zofii Klocek z 4 Społecznego Gimnazjum STO w Warszawie

Beaty Skawińskiej z Gimnazjum w Makowie Podhalańskim

Oliwii Rakoczy z ZPSMuz w Krakowie

Aleksandry Fitas z Europejskiego Gimnazjum w Zgorzelcu

Rozalii Brzegowskiej z Gimnazjum nr 72 w Krakowie

Julii Dramińskiej z Gimnazjum w Wolborzu

Kategoria ponadgimnazjalna:

I miejsce – nagroda „Gęsie Pióro” dla  Natalii Dziedzic z XXI LO w Lublinie

II miejsce dla Aleksandry Bonieckiej z III LO w Bydgoszczy

wyróżnienie dla:

Natalii Jakielskiej z Zespołu Szkół w Lubawie

Natalii Ziaja z Zespołu Szkół Artystyczno – Projektowych w Tarnowskich Górach

Krzysztofa Marka Hermana z CKU Bytom

Eryki Gugnackiej z LO im. KEN w Stalowej Woli

Kategoria obcojęzyczna:

I miejsce – Nagroda „Gęsie Pióro” dla Marianny Bursiak ze Społecznego Gimnazjum nr 4 w Poznaniu (praca w języku angielskim).

Wyróżnienie:

Dla Filipa Doriana Zdanieckiego – Drabika z III LO w Płocku (wiersz w języku rosyjskim).

Jurorzy i organizatorzy konkursu pragną w szczególny sposób podziękować wszystkim uczestnikom konkursu. Poziom prac, szczególnie gimnazjalistów, był bardzo wysoki, a poza werdyktem znalazło się wiele bezbłędnych i ciekawych literacko opisów. Składamy również podziękowania nauczycielom, którzy zachęcili młodzież do odkrywania tajemnic, ukrytych w obrazie.