COOLturalne wyspy – NOC MUZEÓW W MUZEUM GÓRNOŚLĄSKIM

Słowem kluczem tegorocznej Noc Muzeów w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu jest kultura, rozumiana bardzo szeroko. Chcemy zwrócić uwagę na wszystkie jej aspekty i przejawy. Pragniemy nawiązać w ten sposób zarówno do wielokulturowości miasta, w którym działamy, jak i do charakteru naszych zbiorów.

Tej nocy, i tylko tej nocy, zobaczymy najważniejsze i najcenniejsze eksponaty, które pośrednio potwierdzają wielokulturowy charakter miasta i regionu. Dodatkowe działania zaplanowane na tę noc, pokazują wieloznaczność tego ważnego pojęcia. Oblicza nocy, oblicza kultury – zgromadzone zostały na kolejnych coolturalnych wyspach. Wśród zaprezentowanych dzieł nie zabraknie wielkich nazwisk takich jak: Albrecht Dürer, Giovanni Battista Piranesi czy Jan Matejko. Zobaczyć będziemy również mogli najpiękniejsze motyle świata, w tym niezwykle cennego motyla z Jamajki – Urania sloanus oraz dwa unikatowe starodruków, skarby Rzymian, Awarów i Słowian, nieznane panoramy Bytomia. Nie zabraknie również widowiskowych działań takich jak całonocna projekcja zdjęć na fasadzie budynku, przedstawienia teatralne, muzyka na żywo, projekcja filmu, gry terenowe i warsztaty artystyczne.

Wyspy cooltoralnej Nocy Muzeum Górnośląskiego

(Gmach przy Placu Jana III Sobieskiego 2)
Przejrzyj się w coolturze

W sentymentalną podróż zabiorą nas klisze pamięci – całonocna projekcja zdjęć na budynku muzeum prezentująca unikatowe fotografie z przeszłości Górnego Śląska i Bytomia. Zobaczyć będziemy mogli zarówno miejsca nam bliskie z historycznej perspektywy, twarze tych, którzy odeszli, ale których życie kształtuje myślenie o przeszłości, jak i dalekie spojrzenia: po raz pierwszy zaprezentowane zostaną szklane klisze z przełomu XIX i XX wieku, dokumentujące życie Afryki i Azji.

Cooltura fizyczna

17.30 Coolturalna Gra Miejska – jedyna i niepowtarzalna okazja by dać się wciągnąć kulturowej mapie miasta, poznać bytomskie miejsca pamięci, rozwiązać historyczne zagadki oraz zebrać wskazówki, dzięki którym odkryjemy bogatą historię Bytomia – miasta wielu kultur. Na kolejnych stacjach – miejscach ważnych dla miasta i jego historii – uczestnicy zdobędą elementy miejskiej układanki, zgromadzą ważne informacje, a także będą musieli sprostać niełatwym zadaniom, by dowiedzieć się, gdzie doprowadzi ich nasz szlak. Startujemy o godzinie 17.30, zbiórka pod gmachem Muzeum Górnośląskiego na placu Sobieskiego 2.

18.30 Tym, w których marsz ulicami Bytomia pozostawi lekki niedosyt kultury… fizycznej oczywiście, proponujemy wraz z Jatomi Fitness wspólne ćwiczenia pod okiem profesjonalnych trenerów personalnych. Na kulturę fizyczną również spojrzymy historycznie, zapraszając gości do retro gimnastyki. Nie zabraknie także ogromnej różnorodności współczesnych form aktywności. Na głównym placu przed Muzeum na naszych gości czekały będą sztangi, rowerki, stepery, a dla najwytrwalszych przewidziane są drobne upominki.

Dla tych, którzy wolą kontemplacyjne podejście do kultury fizycznej proponujemy Historię sportu na kresach – wystawę w gmachu przy ulicy Korfantego, po której oprowadzi Was kurator (godz.18.30 i 23.00)

Z placu Sobieskiego, na budynku gmachu Muzeum, zobaczymy  dodatkowy Księżyc – niezwykłe dzieło Ani i Adama Witkowskich Second Moon Syndrome (kuratorka: Emilia Orzechowska). Współorganizatorem projektu jest Kronika. Księżyc zostanie umieszczony na dachu budynku Muzeum.


(Gmach Główny MGB przy Placu Jana III Sobieskiego 2)
Cooltura muzyczna

Gmach Główny rozbrzmiewać będzie muzyką. Na spotkanie z bytomską popkulturą zaprosi Państwa bytomska wokalistka Beata Winiarz. Jej głos, rozchodzący się po holu głównym Muzeum, zachęci nas do dalszego odkrywania różnych wymiarów kultury. O 19.00, 20.00 oraz 21.00 zespół ludowy Podlesianki usłyszymy na wystawie etnograficznej – Panie wystąpią w strojach rozbarskich. A o 22.00 muzyka klezmerska rozbrzmiewać będzie w Galerii Malarstwa Polskiego dzięki krakowskiej grupie Magda Brudzińska Klezmer Trio. Na każdej z wystaw czekają na Państwa kuratorzy, którzy oprowadzać będą po ekspozycjach. Za każdym razem spacer po ekspozycji i rodzaj oprowadzania tematycznego będzie inny.

Dostępne wystawy oraz godziny oprowadzań kuratorskich:

  • Przyroda Górnego Śląska 18.30, 21.30, 23.00
  • Z życia ludu śląskiego 19.30, 20.30, 22.30
  • Galeria malarstwa polskiego – 18.00, 20.00, 21.00, 23.00
  • Przypadki i interwencje Jacka Sroki – 19.00, 22.00
Cooltura w działaniu

20.00 – 22.00 Warsztaty artystyczne dla dzieci Pędraki pod muzeum

Znając zamiłowanie uczestników poprzednich Nocy Muzeów do twórczego działania, zapraszamy na warsztaty artystyczne, podczas których twórczo wykorzystamy tematykę obrazów Jacka Sroki i wykonamy własną, wizualną interpretację dzieła mistrza.

Kształtowanie cooltury

19.00 – 24.00 Pokaz filmu dokumentalnego Schayer w reż. Moniki Olszewskiej i Jakuba Gawkowskiego (o każdej, pełnej godzinie na zwieńczeniu klatki schodowej budynku głównego).

Film ujawnia nieznane fakty z życia i twórczości architekta Karola Schayera, architekta kształtującego oblicze przedwojennych Katowic, autora m.in. budynku Muzeum Śląskiego. Film przedstawia historię dynamicznej i burzliwej zarazem kariery Schayera w latach 30. w Katowicach i w latach 50 – 60. w Libanie. Odkrycie powojennych losów Schayera (uznanego przez polską literaturę za twórcę, który zginął w czasie II wojny światowej), rzuca nowe, niezwykle interesujące światło na jego twórczość.

(Budynek przy ulicy Korfantego 34)
Gromadzenie cooltury

Gromadzenie zbiorów i powiększanie kolekcji to jedno z najważniejszych zadań muzeum. W tej strefie prezentujemy najnowsze nabytki MGB. To również okazja do zaprezentowania kolekcji związanej bezpośrednio z Bytomiem – miastem kształtowanym przez wiele kultur i tradycji.

Wśród prezentowanych m.in. :

  • kolekcja Hanzla – na styku dwóch kultur (przyroda)
  • obrazy Paweła Wróbla i Erwina Sówki
  • talerz, chusty oraz kącik pielgrzymkowy (etnografia)
  • grafiki i rysunki: Juliusza Kossaka, Waldemara Fydrycha
  • Bytomiana

Bytom jest dla Muzeum Górnośląskiego szczególnym miastem, dlatego w czasie Nocy Muzeów zyskał osobną przestrzeń na prezentację. Tu zaprezentujemy ostatnie nabytki i dary związane z miastem: Josef Koretzki w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (w tym panoramy miasta) oraz rzeźba Waltera Tuckermanna.

Cooltorowo o przyrodzie

Dział Przyrody i Biblioteka MGB przygotowała na tę noc prezentację wymarłego na początku XX wieku motyla z Jamajki – Urania sloanus oraz dwóch unikatowych starodruków autorstwa Caspara Schwenckweld’a: Stirpium et fossilium Silesiae Catalogus (1600) oraz Theriotropheum Silesiae (1603) w połączeniu z możliwością przeglądania elektronicznej wersji tej drugiej pozycji. Prezentowane razem są dowodem na to, iż Śląsk był na przełomie XVI i XVII wieku wiodącym w Europie, i co za tym idzie, na świecie regionem, jeśli chodzi o poziom poznania przyrody ożywionej i nieożywionej.

Cooltura wysoka

Skarby Działu Sztuki reprezentować będą grafiki światowej sławy twórców – wśród prezentowanych m.in. Albrecht Dürer (drzeworyty z cyklu Wielka Pasja z 1510 roku), Giovanni Battista Piranesi (ryciny przedstawiające antyczne budowle i niezwykłe wizje architektury starożytnego Rzymu), Antonio Canale (XVIII – wieczne włoskie pejzaże) oraz Max Klinger. Nie zabraknie też mistrza pokolenia polskich malarzy – Jana Matejki. Oprócz grafiki zostanie zaprezentowany notes artysty z rysunkowymi notatkami. Pokaz uzupełnią XVI wieczne obrazy olejne: ujrzymy je na nowo dzięki wnikliwej konserwacji, której dzieła zostały poddane w minionym roku.

Spojrzenie na dalekie cooltury

Dział Etnografii zabierze nas w podróż do Afryki i Azji dzięki zdjęciom odkrytym na szklanych kliszach, a wykonanym przez niemieckich podróżników ze Śląska na przełomie XIX i XX wieku. Premierowemu pokazowi zdjęć towarzyszyć będzie prezentacja strojów etnicznych z różnych zakątków Afryki. Zobaczyć będziemy mogli również same nośniki zdjęć: oryginalnie zmagazynowane w specjalnych pudełkach szklane klisze.

Kuchnia czterech cooltur

Przy śląskim byfyju, w otoczeniu serwisu i sprzętu używanego przez nasze babcie w kuchni, spróbujemy odkryć potrawę, która jest w stanie pogodzić i zaspokoić podniebienia wyszukanych smakoszy, reprezentujących różne kultury związane przez wieki z Bytomiem. Opowieści przy wspólnym stole o godzinie 18.00

19.30. przy wspólnym stole wysłuchamy prelekcji Z daleka z wysoka. Panoramy Bytomia w XIX i XX wieku.

20.30  Hasie i szkło…i to co mamy w szafie, czyli o nieodkrytych skarbach w naszych domach, wykład połączony z pokazem drobnych obiektów 3D i prezentacją multimedialną. Podczas prelekcji zwiedzający będą mogli wziąć do rąk małe, ale bardzo znaczące dla historyków eksponaty.

22.30  Szkoła ewangelicka w Bytomiu – wykład.

Spojrzenia coolturowe

21.00 spektakl Chorzowskiego Centrum Kultury – Stary klamor w dziadkowym szranku w wykonaniu  grupy teatralnej REDUTA ŚLĄSKA. Scenariusz przedstawienia napisany w gwarze przez Joannę Sodzawiczyn i Sandrę Staletewicz opowiada o wielopokoleniowej rodzinie śląskiej a inspiracją do jego powstania stały się m.in. powieść Drach Szczepana Twardocha oraz osobiste doświadczenia płynące z odkrywania najciekawszych miejsc Chorzowa i tradycji rodzinnych.

Reżyseria: Iwona Woźniak
Muzyka: Jan Nowak
Scenografia i kostiumy: Barbara Wójcik – Wiktorowicz

Liczba miejsc ograniczona!

 

Dostępne w budynku wystawy oraz godziny oprowadzeń kuratorskich:

  • Ślązacy pod Grunwaldem- oprowadzania kuratorskie o godz. 19.00, 20.30, 22.00
  • Sport na Kresach. Początki – oprowadzania kuratorskie godz. 18.30, 23.00
(Wozownia, obok budynku przy ul. Korfantego 34)
Cooltura w działaniu

Sztuka młodych oraz warsztaty artystyczne dla dzieci.

(Centrum Edukacji MGB, ul. J. Piłsudskiego 2)
Na styku dziejów i cooltur

Dział Archeologii przybliży  świadectwa wędrówek ludów, przedmiotów i idei, które odkrywamy w naszym rejonie, a które nierzadko przebyły bardzo długą drogę. Będą to między innymi cenne importy z Imperium Rzymskiego, ślady nomadycznych Awarów, którzy przybyli ze stepów odległej Azji i podporządkowali sobie plemiona Słowian, czy zabytek świadczący o przyjęciu i funkcjonowaniu tzw. prawa niemieckiego w średniowieczu. Prezentacja 18.00 – 00.00. Prelekcje o 18.00, 20.00 i 22.00.

Dodatkowe atrakcje dostępne przez cały wieczór:
  • Na wystawie etnograficznej utworzone zostaną stanowiska rodzinne, a wśród nich szafa prababci, gdzie będziemy mogli przymierzyć strój ludowy, zawiązać merynkę lub podejrzeć pracę twórców ludowych i ich rękodzieła.
  • Przed wystawą Ślązacy pod Grunwaldem czekać będą kolorowanki o tematyce średniowiecznej.

Prosimy i uważne śledzenie wszelkich informacji i zmian w programie Nocy i odwiedzanie naszej strony internetowej

 

Slider noc2017