Jacek Sroka przekazał 3 rysunki Muzeum Górnośląskiemu

sroka21 marca br. zbiory Muzeum Górnośląskiego wzbogaciły się o 3 rysunki Jacka Sroki z przełomu 1981 i 1982 roku, odnoszące się do pacyfikacji w katowickiej kopalni „Wujek”, do której doszło w połowie grudnia 1981 roku. Prace przekazał instytucji autor, który gościł w Bytomiu na otwarciu wystawy Przypadki i interwencje Jacka Sroki.

Otrzymanie rysunków, które wiążą się z naszą historią, naszym regionem i stanowią ważne uzupełnienie kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Górnośląskiego, jest dla nas wielkim wyróżnieniem. Składamy serdeczne podziękowania za tak cenny dar.

Rysunki wykonane tuszem, zatytułowane 17.12.1981, prezentowane są na wystawie Przypadki i interwencje Jacka Sroki. Ekspozycja, na której zobaczyć można 130 prac krakowskiego malarza i grafika, jednego z najważniejszych polskich artystów współczesnych, będzie prezentowana do 4 czerwca br.

Jacek Sroka swoją decyzję skomentował:

„Tuż po tym, jak został wprowadzony stan wojenny, doszło do wiadomych zajść w kopalni „Wujek”, które (…..) zapadły mi głęboko w pamięć. I wtedy, będąc jeszcze chłopcem, tuż po studiach (…..) starałem się tę smutną historię przełożyć na język sztuki. To prawdopodobnie może powiedzieć o pewnej naiwności i nawet pewnym patosie, z którym te prace wiążę. I one być może właśnie z tego powodu leżały u mnie w szufladzie właściwie niewykorzystane, nigdy ich nie pokazywałem. Aż do momentu, kiedy kuratorka wystawy przyjechała po obrazy (…..). Pomyślałem, że właściwie skoro mam wystawę na Górnym Śląsku, to jest to odpowiednie miejsce, żeby te prace tutaj pokazać i że dobrze by było, jakby się znalazły właśnie w takim miejscu, czyli w Muzeum Górnośląskim, bo się w oczywisty sposób łączą się z tą częścią Polski i też oczywiście wiążą się z historią”.

Przekazane rysunki:
Jacek Sroka, 17.12.1981, 24 12.1981, tusz
Jacek Sroka, 17.12.1981, 1.2.1982, tusz
Jacek Sroka, 17.12.1981, 1982, tusz