Kolekcja Muzeum Górnośląskiego powiększyła się o „Grupę wsparcia” i 5 rysunków Jacka Sroki

Jacek Sroka, Grupa wsparciaKolekcja sztuki współczesnej Muzeum Górnośląskiego wzbogaciła się o sześć prac Jacka Sroki – jednego z najbardziej cenionych polskich artystów. Są to pierwsze prace tego autora, które trafiły do zbiorów Muzeum. Zostały zakupione 1 marca 2017 r. w krakowskiej pracowni artysty.

W zbiorach Muzeum Górnośląskiego znajduje się niezwykle ważna kolekcja prac powstałych w latach 80. XX wieku. Instytucja, organizując od kilku lat wystawy poświęcone Ruchowi Kultury Niezależnej, stara się przybliżać sztukę tego okresu. Po prezentacji prac prof. Stanisława Rodzińskiego czy Aldony Mickiewicz przyszła kolej na ekspozycję Przypadki i interwencje Jacka Sroki, na której zobaczyć można 130 prac artysty, w tym sześć niedawno zakupionych przez bytomskie Muzeum.

Jacek Sroka debiutował w latach 80. ubiegłego stulecia, w okresie, w którym narodziła się działalność drugiego obiegu – niezależna wobec instytucji państwowych. Na kształtowaną w tym trudnym czasie postawę twórczą artystów ogromny wpływ wywarł polityczny kontekst – wprowadzenie stanu wojennego. Rysunki Jacka Sroki pochodzące z cyklu Trzynasty/Dwunasty to prace o znaczącej wartości zarówno pod względem artystycznym, jak i historycznym, bezpośrednio odwołujące się do ówczesnej sytuacji w kraju.

„Walcząc” o swoją niezależność twórczą, Jacek Sroka konsekwentnie wymyka się ze stylistycznych ram historii sztuki. W jego pracach ujawniły się częściowo pojedyncze pierwiastki nowej ekspresji, ale również wiele różnic wobec formułującego się około połowy lat 80. nurtu. Nabyta jednocześnie z pracami rysunkowymi Grupa wsparcia, chociaż powstała wiele lat później (2009 r.), w wyjątkowym dla Jacka Sroki języku – w formie komentarza bacznego obserwatora, jest w pewnym sensie kontynuacją dotychczasowego zbioru prac z kręgu nowej ekspresji. To ważne uzupełnienie kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Górnośląskiego.

Autor o obrazie napisał:

„W młodości próbowałem różnych artystyczności, z entuzjazmem współtworzyłem grupę parateatralną, co wtedy, na początku lat siedemdziesiątych, było i modne, i wydawało się potrzebne. Grywałem też, po amatorsku, z kilkoma kolegami, repertuar bluesowo-rockowy.
Kilka razy zdarzyło mi się wystąpić przed publicznością.
Stojąc na scenie, doświadczałem specjalnego uczucia. Poza tremą, poza zdenerwowaniem czy nie „wysiądą” wzmacniacze, poczułem energię idącą od widowni. Specjalne odczucie „oddania”, płynące tam i z powrotem, odbijające emocje, jak membrana.
To, na co artyści czekają i czego potrzebują. Grupa wsparcia.
Obraz jest portretem widowni.
Identyfikacyjny znaczek, przypięty do piersi, pokazuje łączność ze sceną, ale i wspólnotę fanów.
A może łączność ze sprawą i wspólnotę poglądów?”

Jacek Sroka

Nowe obiekty w zbiorach Muzeum Górnośląskiego:

Jacek Sroka, Grupa wsparcia, 2009, olej, płótno
Jacek Sroka, 5 rysunków z cyklu Trzynasty/Dwunasty (cały cykl składa się z 15 rysunków):
13.12.1981, 14.8.82, tusz, papier
13.12.1981, 1982, tusz, papier
13.12.1981, 28.7.1982, tusz, papier
13.12.1981, 26.7.1982, tusz, papier
13.12.1981, 24.07.1982, tusz, papier

Zakupione prace można zobaczyć na wystawie Przypadki i interwencje Jacka Sroki, która będzie prezentowana do 4 czerwca br.

06. Jacek Sroka 02. Jacek Sroka 03. Jacek Sroka

04. Jacek Sroka 05. Jacek Sroka