Znamy laureatów XI Regionalnego Konkursu Gwar Śląskich

21W XI Regionalnym Konkursie Gwar Śląskich, którego finał odbył się 9 marca br. w Muzeum Górnośląskim, wzięło udział 28 uczestników: sześciu przedszkolaków, jedenastu uczniów klas I–III oraz tyle samo z klas IV–VI ze szkół w Bytomiu, Piekarach Śląskich, Rudzie Śląskiej oraz Zabrzu.

Zmagania recytatorów oceniało jury w składzie:

Anna Grabińska-Szcześniak – kierownik Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego
Małgorzata Kotuła – nauczyciel j. polskiego w MSP nr 14 w Piekarach, która wielokrotnie zasiadała jako juror w konkursach recytatorskich
Alicja Cedzidło – nauczyciel, instruktor tańca Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tysiąclatki” w MDK w Katowicach, wokalistka zespołu folkowego „Yejku”.

Lista laureatów:

Przedszkola:
I miejsce – Oliwia Kurzawska (Miejskie Przedszkole nr 20 w Bytomiu)
II miejsce – Amelia Czuchan (Miejskie Przedszkole nr 36 w Bytomiu)
III miejsce – Karolina Kowolik (Miejskie Przedszkole nr 12 w Bytomiu)
Wyróżnienia – Martyna Tworzydło (Miejskie Przedszkole nr 30 w Bytomiu), Jesica Więckiewicz (Miejskie Przedszkole nr 36 w Bytomiu) i Lena Strzelczyk (Miejskie Przedszkole nr 12 w Bytomiu)

Klasy I–III:
I miejsce – Oskar Rynio (Szkoła Podstawowa nr 46 w Bytomiu)
II miejsce – Dominik Fifer (Miejska Szkoła Podstawowa nr 1 w Piekarach Śląskich)
III miejsce – Jakub Spendel (Szkoła Podstawowa nr 32 w Bytomiu)
Wyróżnienia – Milena Jurczyk (Szkoła Podstawowa nr 45 w Bytomiu), Natalia Kolczok (Szkoła Podstawowa nr 16 w Bytomiu), Patrycja Skórka (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Piekarach Śląskich) oraz Martyna Szopińska (Szkoła Podstawowa nr 42 w Bytomiu)

Klasy IV–VI:
I miejsce – Wioletta Buczkiewicz (Zespół Szkół nr 1 – Szkoła Podstawowa nr 5 w Rudzie Śląskiej)
II miejsce – Martyna Ball (Szkoła Podstawowa nr 46 w Bytomiu)
III miejsce – Paulina Franik (Miejska Szkoła Podstawowa nr 1 w Piekarach Śląskich)
Wyróżnienia – Jakub Karkoszka (Szkoła Podstawowa nr 20 w Rudzie Śląskiej), Michalina Pokrywka (Szkoła Podstawowa nr 36 w Bytomiu) i Marta Wikarek (Miejska Szkoła Podstawowa nr 5 w Piekarach Śląskich)

Nagrodę Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego otrzymała Wiktoria Sarna (Szkoła Podstawowa nr 46 w Bytomiu).

Dziękujemy za wspaniałe występy i dziesiątki powodów do uśmiechu. Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z gali finałowej konkursu, którą przygotował Witalis Szołtys.