Pięciopak kultury. Czwarta zagadka

Pięciopak kulturyOd 2 listopada zapraszamy na czwartą odsłonę wystawy-zagadki pt. Pięciopak kultury i zachęcamy do szukania związków pomiędzy pięcioma zupełnie różnymi obiektami. Są to eksponaty ze zbiorów działów: archeologii, etnografii, historii, przyrody i sztuki ilustrujące pewne pojęcie. Jakie?

Zwiedzających zachęcamy, by popatrzeć na obiekty inaczej niż zwykle, przeczytać podpowiedzi i powiązać fakty. Hasło łączące eksponaty to tylko jeden wyraz, choć na myśl nasuwać się będzie znacznie więcej pojęć. Dla pierwszych pięciu osób, które podadzą opiekunowi wystawy poprawne hasło, przygotowaliśmy nagrody.

Projekt Pięciopak kultury jest realizowany od 1 kwietnia br. i składa się z 5 odsłon. O tym, że niełatwo jest skojarzyć pewne fakty i odnaleźć rozwiązanie, zwiedzający mieli okazję przekonać się już trzykrotnie.

Hasłem pierwszej edycji Pięciopaku kultury był „paradoks”. Bo czyż nie jest paradoksalne to, że sowa, która uchodzi za symbol wiedzy, mądrości, przenikliwości i erudycji, wcale najmądrzejsza nie jest? Albo czy nie mówimy czasem, że coś jest proste jak konstrukcja cepa, podczas gdy cep, składający się z dzierżaka i bijaka, ma naprawdę wiele skomplikowanych typów wiązań, a i w obsłudze prosty nie jest? Paradoks charakteryzowały również aparat telefoniczny (który przybliża nas i oddala), niepozorne, a bardzo cenne multanki oraz „przemysłowe klejnoty” z Pruskiej Królewskiej Odlewni Żeliwa w Gliwicach.

Rozwiązaniem drugiej zagadki było słowo „geometria”. Ilustrowały je: drewniana skrzynia huculska z XIX wieku, gniazdo szerszeni składające się z wielu sześciokątnych owadzich „pokoi”, pocztówka przedstawiająca bardzo ciekawy architektonicznie (i geometrycznie!) kościół parafialny pw. św. Jacka na Rozbarku, a także naczynie gliniane zdobione meandrem i obraz Janusza Tarabuły Zachód słońca. Trzeci motyw przewodni to „władza”.

Pora na czwartą zagadkę. Życzymy Państwu powodzenia i dobrej zabawy!

Czas trwania: 2 listopada–18 grudnia 2016
Miejsce: gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2