Akademia fotografii

07.06.2009 ZABRZE FESTIWAL ORKIESTR GORNICZYCH ORKIESTRA GORNICZA FOT. ARKADIUSZ GOLA / POLSKAPRESSE

Od listopada w Muzeum Górnośląskim realizowany będzie cykl spotkań pt. Akademia Fotografii prowadzonych przez fotoreportera Arkadiusza Golę.

Spotkania z cyklu Akademia fotografii kierujemy zwłaszcza do osób zainteresowanych fotografią dokumentalną i reportażową. Poruszane w ich trakcie zagadnienia będą oscylować wokół świadomości tworzenia ilustracji ukazujących zmiany społeczne, demograficzne, gospodarcze miasta czy regionu.

Prowadzący prelekcje, Arkadiusz Gola będzie omawiać aspekty humanistyczne oraz etyczne w przedstawianiu historii fotografowanych zdarzeń czy konkretnych osób. Każde ze spotkań ilustrowane będzie licznymi zdjęciami i zakończy się dyskusją.

Roczny cykl Akademia fotografii realizowany będzie w Centrum Edukacji Muzeum Górnośląskiego.

Tematy pierwszych spotkań stanowią:
Wartość fotografii dokumentalnej, świadomość czasu i symbolu (16 listopada, godz. 18.00)
Budowa autorskiego portfolio, styl i charakterystyka fotografa (7 grudnia, godz. 18.00)
Książka fotograficzna od A do Z (11 stycznia, godz. 18.00)
Historia śląskiej fotografii prasowej i dokumentalnej od 1945 roku do współczesności (15 lutego, godz. 18.00)
Fotografowie ze Śląska. Różne sposoby patrzenia i komentowania (22 marca, godz. 18.00)

Środki masowego przekazu. Gdzie jesteśmy, gdzie idziemy (5 kwietnia, godz. 18.00)

Warsztat fotograficzny. Konsultacje prac uczestników (17 maja, godz. 18.00)

Moje inspiracje (7 czerwca, godz. 18.00)

Arkadiusz Gola – absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną, głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim, który pod koniec XX wieku w Polsce znacznie się skurczył. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku. Od 18 lat w redakcji „Dziennika Zachodniego” w Katowicach. Zdobył nagrody w konkursach, m.in. Polskiej Fotografii Prasowej, BZ WBK Pressfoto, Newsreportaż. Pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym firmy „Bayer” Ekologia w obiektywie 2003, nagrody w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej, Grand Press Photo. Dziennikarz roku „Dziennika Zachodniego” 2003. W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Umeni w Ołomuńcu. Jest członkiem ZPAF-u (Związku Polskich Artystów Fotografików). Autor albumów „Ludzie z węgla”, „Nie muszę wracać…” i „Stany graniczne”. Wystawy w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja). Mieszka w Zabrzu.

Zapowiedź Akademii Fotografii

Patronat medialny: