Dar serca

Przeprowadzona w dniu 9 września 2016 r. zbiórka darów dla Muzeum Górnośląskiego przyniosła wiele interesujących obiektów. Wszystkie one wzbogaciły zbiory działów Etnografii i Historii Muzeum Górnośląskiego.

Dział Historii otrzymał w darze m.in. pamiątki rodzinne takie jak fotografie, dokumenty, świadectwa szkolne, czeladnicze, odznaczenia przedwojenne, pocztówki.

Do szczególnie cennych należy Medal Niepodległości z dokumentacją nadania dla działacza narodowego – Stanisława Knury z Łagiewnik.

Pozostałe dary to przedmioty codziennego użytku np. maglownik, wieszaki na ubrania czy zbiór dokumentów (rachunków) wielu bytomskich firm handlowych sprzed 1939 roku r.

Dział Etnografii otrzymał między innymi chustę turecką, „szpigiel”, l. 20. XX w.,  o wyjątkowo oryginalnej kolorystyce, czy obrus na stół, l. 20. XX w., o rzadko spotykanym wzorze. Wszystkie podarowane tekstylia są w bardzo dobrym stanie zachowania.

Zbiory etnograficzne zbogacone zostały także o 21 fotografii oraz pocztówkę z wizerunkiem Matki Boskiej Piekarskiej z lat 20. XX w. Wśród darów jest także talerz pamiątkowy z okazji 25 – lecia ślubu (tzw. srebrne gody) z lat 30. XX w.

Blisko 45 obiektów pochodzi od jednego darczyńcy. W skład zbiorów wchodzi między innymi 20 fotografii, na których przedstawiona jest głównie dalsza rodzina rodziców ofiarodawczyni. Na zdjęciach z l. 20-40. XX w., widzimy m.in.  sceny plenerowe, portrety kobiet, zdjęcia komunijne, fotografie ślubne wykonane w atelier, zdjęcia pozowane przy pracy.  Fotografie prezentują głównie strój miejski okresu międzywojnia.

Otrzymaliśmy także kilkanaście zdjęć rodzinnych z początków XX w. w celu digitalizacji, w tym interesujące fotografie z posterunków straży granicznej i policji rozlokowanych wzdłuż międzywojennej granicy polsko-niemieckiej. Ten unikatowy materiał wzbogaci kolekcję w dziale Historii naszego muzeum.

Kolejne zbiórki już wkrótce. Za okazaną ofiarność, wszystkim z serca serdecznie dziękujemy.