Wyniki XII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Obraz a słowo”

Obraz a słowo - statuetki Gęsie PióraXII Ogólnopolski Konkurs Literacki z kategorią obcojęzyczną Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego został rozstrzygnięty. Spośród 110 nadesłanych na konkurs prac jury, po długich obradach, wybrało te najlepsze.

Decyzja jak zwykle nie była prosta – uczestnicy zgłosili wiele ciekawych tekstów na podobnym poziomie. Jedne zachwycały językiem, skojarzeniami, inne sprawnym opisem, plastycznością widzenia dzieła sztuki. Jurorzy poszukiwali prac, których autorzy potrafili sprawnie połączyć umiejętność opisu kompozycji, kolorystyki, faktury z indywidualnymi spostrzeżeniami lub wplatali te informacje w ciekawy sposób w opowiadania.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za trud włożony w odkrywanie tajemnic tkwiących w obrazie. Świadome widzenie i rozumienie dzieła sztuki to klucz do zrozumienia otaczającego nas świata, w którym obraz, jako jeden ze środków przekazu, pełni główną rolę. Gratulujemy i zachęcamy do dalszego doskonalenia w tej dziedzinie.

Werdykt XII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego z kategorią obcojęzyczną Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego

Jury w składzie:

Iwona Mohl – przewodnicząca jury, historyk sztuki, wicedyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
dr hab. Anna Gomóła – Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego
Anna Rak – kierownik Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
Magdalena Wiącek – dyrektor Szkoły Języków Obcych Goldenlingua w Bytomiu

po przeczytaniu 110 prac zdecydowało przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria gimnazjalna

I miejsce, Nagroda „Gęsie Pióro” – dla Alicji Góral z Gimnazjum nr 10 w Lublinie
II miejsce – dla Franciszka Linke ze Społecznego Gimnazjum nr 4 STO w Poznaniu
III miejsce – dla Emilii Chmiel z Gimnazjum w Posadzie Górnej
Wyróżnienie – dla Piotra Nogaja z Zespołu Katolickich Szkół Ogólnokształcących w Katowicach
Wyróżnienie – dla Magdaleny Dorsz z Gimnazjum im. Sułkowskich w Rydzynie
Wyróżnienie honorowe – dla Wiktorii Kossakowskiej-Wojdyszka z Zespołu Szkół nr 17 im. Zawiszaków Proporca „Victoria” w Warszawie
Wyróżnienie honorowe – dla Natalii Sitko z Gimnazjum nr 16 w Sosnowcu
Wyróżnienie honorowe – dla Aleksandry Łoś z Gimnazjum w Rydzynie

Kategoria ponadgimnazjalna

I miejsce, Nagroda „Gęsie Pióro” – dla Natalii Jakielskiej z Liceum Ogólnokształcącego w Lubawie
II miejsce – dla Anny Nowak z III Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie
III miejsce – dla Adama Mastalerza z IV Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu
Wyróżnienie – dla Jana Sceliny z Salezjańskiego Zespołu Szkół Don Bosco w Świętochłowicach
Wyróżnienie – dla Agnieszki Drygaś z Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli
Wyróżnienie honorowe – dla Karoliny Kluj z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu
Wyróżnienie honorowe – dla Gabrieli Polasińskiej z Zespołu Szkół Plastycznych w Radomiu

Kategoria obcojęzyczna

I miejsce, Nagroda „Gęsie Pióro” – dla Olivii Panufnik z Gimnazjum im. M. Kopernika w Słupcy
Wyróżnienie honorowe – dla Dominiki Glapiak z Gimnazjum w Rydzynie
Wyróżnienie honorowe – dla Franciszka Linke ze Społecznego Gimnazjum nr 4 STO w Poznaniu

Wszystkich uczestników konkursu, a zwłaszcza laureatów zapraszamy w piątek, 10 czerwca o godz. 12.00 do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu na galę wręczenia nagród.