Sybilla 2014

Sybilla 201424 kwietnia 2015 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi, podczas I Kongresu Muzealników Polskich, zostały przyznane Sybille 2014 – najbardziej prestiżowe nagrody za działalność muzealną. Muzeum Górnośląskie otrzymało wyróżnienie w kategorii Wystawy etnograficzne za ekspozycję Przy kuchennym stole – wnętrza i smaki kuchni śląskiej, której kuratorem była Anna Grabińska-Szczęśniak.

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. W tegorocznej, XXXV edycji do konkursu zgłoszono ponad 230 projektów z całej Polski. Jury pod przewodnictwem prof. Waldemara Baraniewskiego przyznało 8 nagród i 23 wyróżnienia w 11 kategoriach. Pełna lista laureatów znajduje się na stronie: konkurssybilla.nimoz.pl/wyniki_2014.

Doceniona wystawa Przy kuchennym stole – wnętrza i smaki kuchni śląskiej pokazała, jak zmieniał się wystrój kuchni od XIX wieku do lat współczesnych. Poszczególne wnętrza, dzięki specjalnej aranżacji, przybliżyły nie tylko ewolucję umeblowania i sprzętów, ale również życie rodzinne w kuchni, doroczne świętowanie i związany z tym proces przyrządzania posiłków.

Dumni z wyróżnienia, gratulujemy wszystkim, którzy brali udział w projekcie i dziękujemy za docenienie naszych starań.