Otwarcie wystawy „Beksiński. Lewczyński. Schlabs. Pokaz otwarty” [FOTO]

W czwartek, 11 kwietnia 2019 roku, otwarta została wystawa „Beksiński. Lewczyński. Schlabs. Pokaz otwarty”. Gości wernisażu powitali wspólnie Iwona Mohl, p.o. Dyrektora Muzeum Górnośląskiego, oraz kuratorki: Helena Kisielewska (Muzeum Górnośląskie) i Małgorzata Santarek (Muzeum Narodowe we Wrocławiu).

W 2019 roku minie dokładnie 60 lat od eksperymentu, który zmienił pozycję polskiej fotografii, czyli słynnego gliwickiego „Pokazu zamkniętego” Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Lewczyńskiego i Bronisława Schlabsa. Wystawa, współorganizowana z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, stanowi prezentację fotograficznej twórczości artystów, którzy trwale odcisnęli piętno w historii polskiej fotografii, i jest punktem wyjścia zarówno dla pytań o ich późniejszą twórczość, jak i dla stawiania hipotez i diagnoz dotyczących korelacji między fotografią a sztukami plastycznymi. Składa się na nią blisko 80 fotografii.

Beksiński, Lewczyński i Schlabs w latach 1957–1961 tworzyli nieformalne ugrupowanie artystyczne, którego celem było propagowanie własnej twórczości fotograficznej. Mimo zasadniczych różnic w sposobie postrzegania otaczającej rzeczywistości kierowała nimi wspólna idea oparta na chęci eksperymentowania.

Zdzisław Beksiński, zanim całkowicie poświęcił się malarstwu, stworzył wiele znaczących prac fotograficznych przepojonych atmosferą surrealizmu, wzmocnionego częstokroć sporą dozą ekspresji. Bronisław Schlabs świetnie odnalazł się w roli eksperymentatora poddającego tradycyjną fotografię niezwykłym metamorfozom. Dał się także poznać jako sprawny animator wydarzeń kulturalnych, w tym jako pomysłodawca „Pokazu zamkniętego” z 1959 roku. Z kolei Jerzy Lewczyński, jako jeden z niewielu fotografików na świecie, opracował własną koncepcję artystyczną, nazwaną przez niego samego „archeologią fotografii”. Spośród całej trójki tylko on pozostał wierny fotografii do końca, stwierdzając w jednym z ostatnich wywiadów: „Zamieniłem życie na fotografię”.

czas trwania: 11 kwietnia–7 lipca 2019
miejsce: pl. J. III Sobieskiego 2
kuratorki: Helena Kisielewska (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu) i Małgorzata Santarek (Muzeum Narodowe we Wrocławiu)

więcej o wystawie „Beksiński. Lewczyński. Schlabs. Pokaz otwarty”