Wszystko jest liczbą

Wszystko jest liczbąInteraktywna wystawa Wszystko jest liczbą w inspirujący i angażujący zmysły sposób dowodzi obecności matematyki w codziennym życiu oraz wyjaśnia wiele z zasad panujących w otaczającym nas świecie. Pokazuje, że liczby i figury geometryczne można zaobserwować w sztuce, muzyce, geografii czy przyrodzie.

Na wystawie znalazło się 35 modeli umożliwiających wykonanie ponad 60 doświadczeń. Zwiedzający mają okazję poznać dowód na twierdzenie Pitagorasa, dowiedzieć się, co to jest trójkąt Pascala, czym są fraktale, a czym grafy, i to nie ucząc się regułek, ale przeprowadzając fascynujące eksperymenty. Pobudzą wyobraźnię przestrzenną, układając wielościany, wcielą się w rolę malarza studiującego zasady perspektywy, a przy użyciu monochordu poznają reguły tworzenia akordów muzycznych.

Wystawa odpowiada programowi nauczania matematyki, jest zatem wspaniałym uzupełnieniem lekcji realizowanych w szkołach. Pozwala na przyswajanie cennej wiedzy poprzez wykorzystanie specjalnych przyrządów i urządzeń, a także gier, układanek, puzzli czy kwadratów magicznych.

Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Muzeum Górnośląskim potrwa od 3 listopada do końca br. W Bytomiu została wzbogacona o stół dźwiękowy Fundacji Projektownia Edukacyjna, który umożliwi prowadzenie lekcji o dźwiękach i ich matematycznym podłożu. Ekspozycji towarzyszą zajęcia edukacyjne i lekcje muzealne.

Wszystko jest liczbą to czwarta interaktywna wystawa Muzeum UJ prezentowana w Muzeum Górnośląskim. Wcześniej w Bytomiu gościły ekspozycje: Nauki dawne i niedawne, Świat zmysłów oraz Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych, cieszące się ogromnym zainteresowaniem zarówno dzieci i młodzieży, jak również dorosłych.

Czas trwania wystawy: 3 listopada–31 grudnia 2016
Miejsce: gmach przy ul. W. Korfantego 34
Kurator: dr Maciej Kluza
Komisarz: Anna Rak

Warsztaty towarzyszące wystawie

19 listopada 2016, godz. 12.30 – Fraktalny świat natury
3 grudnia 2016, godz. 12.30 – Liczby, bryły, odległości – świat natury bez tajemnic
10 grudnia 2016, godz. 12.30 – Artystyczne wyliczanki, czyli liczby w sztuce

Lekcje muzealne

  • Matematyka w dźwiękach ukryta
    Co ma wspólnego matematyka z muzyką? Okazuje się, że bardzo wiele. Wszystkie skale dźwiękowe zostały wyznaczone za pomocą matematycznych wyliczeń, odpowiednich proporcji. Na zajęciach dowiemy się, czym tak naprawdę jest dźwięk, wywołamy i zobaczymy falę dźwiękową oraz zagramy na magicznym stole.
  • Budujemy wielościany
    Podczas zajęć uczestnicy będą mogli samodzielnie budować różne typy wielościanów, sprawdzić wzór Eulera, a także dowiedzieć się, co to są wielościany dualne.
    Wariantem zajęć może być wspólna budowa kopuły geodezyjnej.
  • Fraktalny świat
    Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, czym są fraktale, rozpoznają je w obrazach natury, poznają reguły pozwalające na konstruowanie fraktali i będą je wykorzystywać w praktyce. Lekcję zakończą zajęcia plastyczne związane z wycinaniem fraktali.
  • Spójrz pod innym kątem – liczby w sztuce
    Przeniesienie trójwymiarowego obrazu na płaską powierzchnię płótna wymagało od artystów wyliczeń i matematycznych kalkulacji. Lekcja przybliża zagadnienia związane z perspektywą, kopiowaniem obrazów i rysunkiem amorficznym rodem z obrazów Holbeina.

Zapisy na zajęcia prowadzi Dział Edukacji MGB: tel. 32 281 82 94 w. 127.

Fotorelacja z otwarcia wystawy

Współorganizator

uj

Sponsorzy

city   goodyear    mnisw

Patronat honorowy

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. n. med. Wojciech Nowak

Patronat medialny

TVP3_Katowice       piekary_200            Gazeta Bytomska    logomd