Witamy w nanoświecie

Wielu osobom nanotechnologia kojarzy się z odległą przyszłością, nad której kształtem pracują obecnie naukowcy. Nic bardziej mylnego!

 

Prawdą jest, że w przyszłości ta dziedzina wiedzy będzie tak powszechna i naturalna jak możliwość korzystania z prądu czy telefonów komórkowych, jednak już dzisiaj obecna jest w naszym życiu. Na co dzień chcemy mieć do czynienia z przedmiotami, które zapewnią nam bezpieczeństwo i komfort: sterylne i samoodkażające się ubrania lekarzy, odporne na działanie ognia i rozdarcia kombinezony strażaków, materiały i lakiery zabezpieczające nasze samochody przed uszkodzeniem, kuloodporne drzwi, ciepłe i jednocześnie przewiewne stroje dla sportowców czy leki niszczące źródło choroby, niewywołujące skutków ubocznych – to tylko nieliczne przykłady zastosowania nanotechnologii.

Witamy w nanoświecie to wystawa niezwykła. Po pierwsze, przybliża nam zagadnienia związane z nanotechnologiami i odkrywa przed nami świat atomów i cząsteczek. Po drugie, wiedzę o nowych technologiach i badaniach naukowych możemy zdobyć dzięki zabawie na interaktywnych stanowiskach wykonanych przez młodzież uczestniczącą w międzynarodowym programie Irresistible. Wystawa zachęca do zrozumienia roli nauki we współczesnym życiu, promuje odpowiedzialne badania naukowe i pozwala pojąć świat wokół nas.

W projekcie brała udział młodzież z całej Polski, a za kształcenie uczniów i organizację wystawy odpowiadały Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Wydział Chemii UJ. Na wystawie prezentowanych jest 46 eksponatów wybranych spośród 294 prac.

 

Czas trwania wystawy: 15 lutego – 26 kwietnia 2018

 

Zajęcia edukacyjne towarzyszące wystawie:

„Od magii do nauki”

To dzięki niej właściwości fizyczne przedmiotów mogą się zmieniać w supermoce – bo jak inaczej powiedzieć o nierwącym się papierze, niedającym się przeciąć materiale czy niepsującym się jedzeniu? A pomysłów na jej wykorzystanie jest cała masa. Choć nanotechnologia znana jest zaledwie od pół wieku, już w średniowieczu ludziom udawało się ingerować w materiał na poziomie atomowym. Wytwarzanie kolorowego szkła czy niezniszczalnych mieczy traktowano jednak wówczas jako zabieg magiczny. Dziś nauka wyjawia nam sekrety nanoświata. Poznaj z nami tajemnice nanozłota i przekonaj się, że nauka może być dziecinnie prosta.

 

„Naukowiec – kto to taki”

Dzięki wystawie „Witamy w nanoświecie” i Wy będziecie mogli odkryć tajniki nanotechnologii i poeksperymentować! Wciel się w rolę młodego naukowca i podejmuj ważne decyzje, korzystając z interaktywnych stanowisk. Dokąd cię one zaprowadzą? Poznając siebie, poznasz sześć kluczowych elementów badań naukowych i innowacji. To Ty będziesz w przyszłości zmieniał świat na lepszy, pora więc dowiedzieć się, jak to się robi.

 

„Witamy w nanoświecie”

„Wyobraź sobie świat, w którym w powietrzu, glebie i wodzie «żyją» urządzenia oczyszczające je z najmniejszych nawet zanieczyszczeń. Wyobraź sobie świat, w którym w każdym domu stoi maszyna zdolna stworzyć jedzenie, sprzęty domowego użytku i wszystko, czego tylko mieszkańcy zapragną. Pomyślisz zapewne, że to mrzonki, że to fantastyka, nic nie warte pomysły. Otóż nie – już niedługo tak może wyglądać nasz świat, nasz dom”. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym są nanotechnologie i jaka jest ich przyszłość – te zajęcia są właśnie dla Ciebie! Dzięki stanowiskom interaktywnym w przyjemny sposób poznasz zasady funkcjonowania dorosłego świata.