Projekt „Jego Wysokość Król But”

 

Projekt prezentuje współczesnemu odbiorcy fenomen cywilizacyjny, jakim jest jeden z najważniejszych elementów stroju ludzkiego – but. Obecny na przestrzeni wieków i tysiącleci, modyfikowany i ulepszany. Okrycie stóp odzwierciedlające różne mody, upodobania i stosunki społeczne. Prezentacja skupi się na stosunkowo mało znanej historii wytwarzania i użytkowania obuwia skórzanego od średniowiecza po nowożytność oraz historii związanych z nim zawodów rzemieślniczych – garbarstwa i szewstwa.

Projekt składa się z dwóch części. Pierwszą jest gdańska wystawa „Każdy krok zostawia ślad. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”, druga zaś opiera się na eksponatach ze zbiorów Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego i zaprezentuje najciekawsze z istniejących egzemplarzy obuwia średniowiecznego, jak również tradycje szewstwa i zawodów z nim powiązanych, doprowadzone do początków XX wieku. Projekt nakreśli zatem panoramę dziejów obuwia w tej części Europy. Przypomnimy, że obuwie skórzane to najbardziej podatny na innowacje technologiczne i estetyczne element stroju. Te przedmioty, często z rozbudowaną ornamentyką, miały ogromną wartość i status dobra luksusowego.

Uzupełnieniem treści wystaw jest przybliżenie wiedzy o zmianach, jakie zaszły w szewstwie na przestrzeni wieków: od specyfiki pracy garbarzy i szewców, przez wskazanie autentycznych postaci z epoki, aż po czasy współczesne i prześledzenie procesu produkcji obuwia. Nie lada gratką, pokazywaną nie tylko z myślą o najmłodszych, będzie zaaranżowany zakład szewski z Bytomia-Miechowic. Znajdą się również informacje przybliżające zarys gospodarki średniowiecznego Bytomia, w tym istotną rolę cechów rzemieślniczych (o czym świadczą chociażby historyczne nazwy ulic jak Garbarska). W „bytomskiej” części wystawy zostanie zaprezentowany także film, będący opowieścią o małym chłopcu, mieszkańcu średniowiecznego Bytomia, synu szewców, którego marzeniem są buty, jakie dla księcia wykonuje jego ojciec.

Wystawy, będące prezentacją bogactwa inspiracji i kontekstów, jakie kryją się za „zwykłym butem” – w naszym projekcie wyniesionym do statusu godnego króla – z pewnością zainteresują miłośników nie tylko historii, ale także dotrą do tych odbiorców, których fascynuje zarówno historia mody, jak i najnowsze trendy wzornictwa.

relacja zdjęciowa z otwarcia wystawy

czas trwania: 4.10.2018–5.01.2019 (wystawa „Każdy krok zostawia ślad. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”)
4.10.2018–17.02.2019
miejsce:
ul. W. Korfantego 34
kuratorzy:  Beata Ceynowa i Ewa Trawicka (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)
Ewelina Imiołczyk (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu)

gadżety towarzyszące projektowi „Jego Wysokość Król But”

gadżety towarzyszące projektowi „Jego Wysokość Król But”