(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy

Od 10 maja do 19 sierpnia 2018 roku w gmachu głównym Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy pl. Jana III Sobieskiego 2 prezentowana jest wystawa czasowa „(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy”, której kuratorem jest archeolog Beata Badura.

Miecze z epoki brązu, zwłaszcza tak zwane antenowe, należą do zabytków rzadkich i cennych pod względem naukowym, ekspozycyjnym i materialnym. W Europie odkryto ich około 180, z czego aż 35 w Polsce. Obecnie w polskich muzeach jest ich 15, pozostałe zaginęły podczas II wojny światowej.

Wystawa przybliża nieznaną historię jednego z nich, odkrytego przypadkowo wraz z dwoma innymi na wschód od wsi Kielcza, w województwie opolskim, w 1922 lub 1923 roku. Miecz, który w 1929 roku trafił do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (wówczas Oberschlesisches Landesmuseum) wraz z fragmentem głowni drugiego okazu, zaginął w wojennej zawierusze. Trzeci zaginął wkrótce po odkryciu. Miecze wykonano z brązu, czyli stopu miedzi, około 1000–800 lat p.n.e. Pod koniec 1944 roku Niemcy ewakuowali z bytomskiej placówki najcenniejsze zbiory archeologiczne. Po zakończeniu wojny, podczas szacowania strat, okazało się, że wśród zaginionych zbiorów są także miecze z Kielczy.

Dopiero w 2014 roku został odnaleziony w Muzeum Powiatowym w Nysie. Z wojennej zawieruchy wyszedł poturbowany – mocno ucierpiały rękojeść i głownia. Wykorzystując przedwojenne zdjęcie z archiwum Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, firma The Farm 51 z Gliwic wykonała na zlecenie Muzeum Górnośląskiego komputerową rekonstrukcję miecza. Jest ona prezentowana na wystawie obok oryginalnego, jedynego w swoim rodzaju eksponatu. Cennemu zabytkowi z Kielczy towarzyszą brązowe miecze ze zbiorów archeologicznych Muzeum. Wystawę wzbogacą również wykłady (np. „odkrywcy” miecza, Michała Bugaja z Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Katowicach), lekcje muzealne i warsztaty dla najmłodszych (jak „Excalibur i jego kompania. Najsławniejsze miecze w historii” w sobotę, 12 maja) podczas Pikniku Archeologicznego i Wakacji z Archeologią.

relacja zdjęciowa z otwarcia wystawy

czas trwania: 10 maja–19 sierpnia 2018
miejsce:
pl. Jana III Sobieskiego 2
kurator: Beata Badura

wydarzenia towarzyszące wystawie czasowej „(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy”:
Excalibur i jego kompania. Najsławniejsze miecze w historii – warsztaty dla dzieci (12 maja, sobota, godz. 12.30)
Pod znakiem miecza. Piknik archeologiczny 2018 – warsztaty dla dzieci (2 czerwca, sobota, godz. 12.30)