Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty

W ubiegłym roku bytomianie z zapartym tchem śledzili postępy badań wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu na bytomskim wzgórzu św. Małgorzaty. Małgorzatka jest bowiem miejscem niezwykłym i bardzo ważnym dla historii miasta. To tutaj zlokalizowany był otoczony potężnymi wałami wczesnośredniowieczny gród kasztelański, z którego zarządzano i broniono okolicy słynącej z wydobycia cennego srebra. To tutaj znajdował się ufundowany przez księcia Bolesława Kędzierzawego romański kościół, którego śladów wciąż poszukują archeolodzy.

W 2019 roku mija 90 lat od momentu, kiedy to pasjonaci i badacze skierowali swoje zainteresowania na tajemnicze wzgórze. W związku z przypadającą rocznicą Muzeum Górnośląskie organizuje wystawę „Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty”, prezentującą odkrycia archeologiczne pochodzące z tamtych terenów, ze szczególnym uwzględnieniem tych ubiegłorocznych. W trakcie ostatnich badań, związanych z remontem kościoła św. Małgorzaty, archeolodzy odkryli bowiem ślady drewnianego barkowego kościoła, m.in. kamienną podstawę ołtarza oraz kryptę. Jak się okazało, nie tylko otoczenie, ale i wnętrze świątyni stało się miejscem spoczynku mieszkańców okolicznych wsi i osad. Badania znalezisk i materiału kostnego pozwoliły przyjrzeć się codzienności dawnych bytomian, jak i im samym.

Na wystawie zostaną zaprezentowane najciekawsze zabytki, m.in. monety – w tym najstarsze w zbiorze dwa srebrne czeskie halerze wybite za czasów Karola IV (1346–1378) w mennicy kutnohorskiej i morawski denar Jodoka Luksemburskiego, datowany na lata 1375–1411 – dewocjonalia, ozdoby, wczesnośredniowieczna ceramika, także szkliwiona, oraz wybrany materiał kostny, którego analiza antropologiczna ujawniła niezwykle interesujące fakty dotyczące jakości życia i przyczyn śmierci naszych dalekich przodków. Całość dopełnią multimedia i archiwalia: fotografie i plany.

Ekspozycji towarzyszyć będą m.in. konferencja naukowa „Wzgórze św. Małgorzaty w Bytomiu w świetle najnowszych badań interdyscyplinarnych”, która odbędzie się 17 października (organizowana wspólnie z Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego i Oddziałem Górnośląskim Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich), Międzynarodowy Dzień Archeologii „Archeologia sacrum” 19 października (organizowany wraz z Oddziałem Górnośląskim Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich), a także lekcje muzealne, oprowadzania kuratorskie, warsztaty i wykłady.

otwarcie wystawy: 17 października 2019 (czwartek), godz. 17.00
czas trwania:
 17 października 2019–16 lutego 2020
miejsce: ul. W. Korfantego 34, Bytom
kuratorka: Beata Badura

Wystawa „Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty” zorganizowana przy wsparciu gminy Bytom.