Heinrich Schulz-Beuthen. Życie – twórczość – inspiracje

101 słów o Schulzu-BeuthenieHeinrich Schulz-Beuthen – artysta, który przyszedł na świat w 1838 r. Bytomiu, był przez całe życie mentalnie i emocjonalnie związany z miastem lat dziecinnych. Dorastał w rodzinie o tradycjach aptekarskich – dziadek prowadził aptekę w Bytomiu, ojciec w Mysłowicach. On sam wybrał jednak inną drogę – świat dźwięków zawładnął nim całkowicie. Skomponował ponad 130 utworów muzycznych, a jego twórczość łączy dziś kulturowo cztery państwa – Polskę, Niemcy, Austrię i Szwajcarię.

Również ekspozycja Heinrich Schulz Beuthen. Życie – twórczość – inspiracje wypełniona jest muzyką. Kompozytor porywa odbiorców w świat swojej wyobraźni i fascynacji – od lat najmłodszych po kres swojego życia. Na wystawie można zobaczyć jedyny zachowany w Polsce rękopis kompozytora – VI Symfonię König Lear – przechowywany w Bibliotece Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Nie brakuje również fragmentów jego kompozycji: Abschieds-Klänge,Alhambra-Sonate czy Indianischer Korntanz.

Na wystawie można podziwiać także prace malarskie i fotograficzne młodych artystów z Bytomia, Częstochowy, Gliwic i Tychów, powstałe podczas warsztatów inspirowanych muzyką artysty i wędrówkami po Bytomiu. Niezwykle ważne dopełnienie wystawy stanowi film edukacyjny Heinrich – chłopiec z Bytomia, przygotowany przez Dział Edukacji Muzeum Górnośląskiego specjalnie z myślą o młodszych odbiorcach. Swoistym in memoriam jest miejsce ekspozycji maski pośmiertnej Heinricha Schulza-Beuthena, którą wykonał bytomski artysta rzeźbiarz Henryk Fudali.

Wystawie towarzyszy książka Heinrich Schulz-Beuthen. Życie – twórczość – inspiracje napisana przez dr Joannę Lusek. Proponowana biografia stanowi naukową próbę nakreślenia portretu Heinricha Schulza-Beuthena jako postaci funkcjonującej w określonym czasie i rzeczywistości – przez pryzmat życia rodzinnego, zawodowego i twórczego. Tekst uzupełnia bogaty materiał ikonograficzny.

Wystawa Heinrich Schulz-Beuthen. Życie – twórczość – inspiracje / Heinrich Schulz-Beuthen. Leben – Lebenswerk – Inspirationen oraz wydanie biografii kompozytora wieńczą obchody 100. rocznicy śmierci artysty. Przez cały rok w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu i Oberschlesisches Museum w Ratingen realizowane były prace naukowo-badawcze, zajęcia warsztatowe, spacery po mieście, koncerty muzyki kameralnej oraz prelekcje, w ramach trwającego od zeszłego roku polsko-niemieckiego projektu, przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Projekt miał na celu przypomnienie i popularyzację twórczości kompozytora, jak również zachowanie tej wielowymiarowej postaci w pamięci kolejnych pokoleń. Włączyło się w niego szerokie grono osób prywatnych, organizacji stowarzyszeniowych oraz instytucji kulturalnych i oświatowych. Honorowy patronat nad projektem objęli ambasadorowie Austrii, Niemiec i Szwajcarii w Polsce oraz Prezydent Miasta Bytomia.

Czas trwania wystawy: 16 grudnia 2015–3 kwietnia 2016
Miejsce: gmach przy ul. W. Korfantego 34
Kurator wystawy: dr Joanna Lusek
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:
31 stycznia 2016, godz. 13.00 – oprowadzanie kuratorskie
28 lutego 2016, godz. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie Heinrich Schulz-Beuthen. Kompozytor z Bytomia
13 marca 2016, godz. 12.00 – 101 słów o Schulzu-Beuthenie