Żydzi tarnogórscy. Historia i pamięć

zydziW przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszamy na projekcję filmu Żydzi tarnogórscy. Historia i pamięć, a także spotkanie z jego autorami – Markiem Panusiem i Krzysztofem Stręciochem. Dyskusję moderować będą Leszek Jodliński – dyrektor Muzeum Górnośląskiego i dr Joanna Lusek – kierownik Działu Historii MGB.

Film dokumentalny Żydzi tarnogórscy. Historia i pamięć przypomina najważniejsze wątki z dziejów społeczności żydowskiej w Tarnowskich Górach. Narrację wzbogacają relacje historyków, wspomnienia i archiwalne materiały, pochodzące ze zbiorów m.in. Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum w Gliwicach, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu czy Jewish Historical Museum w Amsterdamie.

Historia społeczności żydowskiej w Tarnowskich Górach sięga XVII wieku. W 1815 roku powstała w mieście gmina żydowska, który początkowo liczyła tylko 24 osoby. Wkrótce do miasta zaczęło przybywać coraz więcej osób wyznania mojżeszowego – w 1885 roku było ich już około 600. W 1822 roku na przedmieściach miasta wyznaczony został cmentarz żydowski, a w latach 40. XIX wieku powstała szkoła żydowska. W Tarnowskich Górach znajdowały się dwie synagogi.

Dokument został zrealizowany w nawiązaniu do 200. rocznicy powstania gminy żydowskiej w Tarnowskich Górach. Prace nad filmem trwały ponad rok. W nagraniach udział wzięli Adriana Dawid, Maria Góra, Beata Kiszel, Erwin Kitel, Irma Kozina, Artur Lubos, Fryderyk Matuszek, Gerda Panofsky, Dariusz Walerjański oraz Stanisław Wyciszczak.

Marek Panuś – historyk, współpracuje z wieloma podmiotami lub działa samodzielnie w zakresie popularyzacji historii Tarnowskich Gór
Krzysztof Stręcioch – projektant graficzny, ma na koncie różnego rodzaju doświadczenia artystyczne, w tym liczne projekty tarnogórskie

Data: 26 stycznia 2017 (czwartek), godz.18.00
Miejsce: ul. W. Korfantego 34, Sala Kolumnowa
Prowadzący: Leszek Jodliński, dr Joanna Lusek, Marek Panuś, Krzysztof Stręcioch
Wstęp wolny