Zdobienie kroszonek. Malowanie woskiem

Pisanki malowane woskiem autorstwa Teresy Drapały, fot. Witalis SzołtysKażdy, kto choć raz spróbował ozdobić jajko, wie, że choć jest to zadanie przyjemne, to nie należy do najprostszych. Wśród tradycyjnych technik dekorowania kroszonek wyróżnić można malowanie woskiem, które do perfekcji opanowała Izabella Terlecka-Synowiec. Kroszonkarka poprowadzi w Muzeum Górnośląskim warsztaty, w czasie których młodzież i dorośli poznają tę technikę i wykonają własne prace.

Tradycyjne zdobienie jajek wielkanocnych metodą batikową polega na nanoszeniu wzorów roztopionym woskiem na białe, niebarwione jajko, które następnie zanurza się w letniej bądź zimnej farbie. Technika ta jest popularna na wschodzie Polski, obecnie stosuje się ją także na Śląsku.

Do malowania woskiem używa się oczka od igły, łebka od szpilki albo rożka. Po naniesieniu wzoru jajko zostaje pokryte farbę, która barwi skorupkę niepokrytą woskiem. Miejsca zamalowane woskiem pozostają zatem białe. Rysowanie kolejnych wzorów na zafarbowanych powierzchniach i powtarzanie czynności barwienia sprawia, że na jajku pojawiają się dodatkowe kolory.

Do udziału w warsztatach zachęcamy młodzież (osoby powyżej 16 roku życia) i dorosłych. Koszt udziału w nich wynosi 20 zł. Obowiązują zapisy, które prowadzi Dział Edukacji: tel. 32 281-82-94 w. 127.

Warsztaty są wprowadzeniem do konkursu i wystawy Górnośląskie kroszonki 2017, której otwarcie nastąpi 1 kwietnia br.

Data: 28 stycznia 2017 (sobota), godz. 15.00
Miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji
Prowadzący: Izabella Terlecka-Synowiec, Małgorzata Kłych
Koszt: 20 zł