Zanim nastała Polska… Wydawnictwa Działu Historii, poświęcone powstaniom śląskim – spotkanie promocyjne

Zapraszamy na spotkanie promocyjne z dr Joanną Lusek oraz Maciejem Droniem. Opowiemy o publikacjach historycznych dotyczących powstań śląskich.

„Polskę widzieli… Album fotografii z okresu powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” w opracowaniu Macieja Dronia, Przemysława Jagieły i Joanny Lusek

Koniec Wielkiej Wojny w 1918 r. stanowił niewątpliwie istotną datę zarówno w historii Europy, jak również w historii Górnego Śląska. Zarówno wojna, jak i wydarzenia kolejnych czterech lat, będące jej bezpośrednią konsekwencją, zapisały się głęboko w pamięci indywidualnej i zbiorowej Górnoślązaków.

Wydarzenia owych pamiętnych dni czasu niepokojów i przełomu na Górnym Śląsku odnotowano w niniejszym albumie przez pryzmat zachowanych obrazów. Przedstawia je około 200 fotografii, które podzielono tematycznie na sześć części: „Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska”, „Na pierwszej linii 1919–1920–1921”, „Po drugiej stronie barykady”, „Polski Komisariat Plebiscytowy i plebiscyt”, „Bilans strat i zysków” oraz „Pamięć o powstaniach”. Poza nielicznymi wyjątkami fotografie pochodzą z dwóch kolekcji, znajdujących się w zbiorach Działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Pierwsza z nich stanowi spuściznę po mjr. Janie Ludydze-Laskowskim, zastępcy naczelnego dowódcy sił powstańczych w 1921 roku i jednym z pierwszych dziejopisów powstań śląskich. Druga z kolekcji została wytworzona w Muzeum Śląskim w Katowicach w latach 30. ubiegłego wieku, w ramach przygotowań do wystawy, zorganizowanej w 15. rocznicę wybuchu trzeciego powstania śląskiego. Powstała ona drogą wypożyczania odbitek lub klisz od osób prywatnych – najczęściej byłych powstańców – i wykonywania reprodukcji, których przygotowanie zlecano profesjonalnym zakładom fotograficznym w Katowicach i Krakowie.

„Zanim nastała Polska… Praca społeczna kobiet w okresie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku. Wybór relacji” w opracowaniu Joanny Lusek

Matki, żony, córki – kobiety, bohaterki raczej drugiego niż pierwszego planu, gdy weźmie się pod uwagę rolę, jaką odegrały w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku (1919–1921). Ów niezwykły czas, owe miejsca i postaci pozostają nadal żywe, ocalone w relacjach kobiet – bezpośrednich świadków wydarzeń sprzed 100 lat.

Inspiracją do przygotowania niniejszej publikacji stały się 100. rocznica wybuchu powstań śląskich, 100. rocznica udziału kobiet w wyborach powszechnych w Polsce i w Niemczech oraz 90. rocznica otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu. Książka spaja w jedno wszystkie wymienione jubileusze. Podstawę do jej przygotowania stanowi autorski wybór 60 relacji kobiet, ułożonych alfabetycznie i poddanych naukowemu opracowaniu. Pochodzą one z „Księgi pamiątkowej pracy społeczno-narodowej kobiet na Śląsku od roku 1880 do roku 1922”, która została przygotowana przez śląską sekcję historyczną działu pracy społecznej i była eksponowana podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu, prezentującej dorobek II Rzeczypospolitej z okazji 10-lecia istnienia państwa polskiego, w 1929 roku.

W dniu spotkania zestaw obu publikacji dostępny będzie w cenie 50 zł.

data: 6 lutego 2020 roku (czwartek), godz. 17.00
miejsce: Sala Kolumnowa, gmach przy ul. W. Korfantego 34
prowadzą: Joanna Lusek, Maciej Droń
wstęp: wolny