Wielkanoc wczoraj i dziś

_MG_6233Wielkanoc, pierwotnie zwana Paschą, to najstarsze i największe święto chrześcijańskie, o którym św. Grzegorz pisał, że „jest świętem wszystkich świąt”. Poza religijnym wymiarem ma ono również wymiar ludowy, oparty głównie na przedchrześcijańskich tradycjach. Jakie zmiany zachodzą we współczesnej obrzędowości dorocznej? Jak świętowano kiedyś, a jak dzisiaj, dowiedzą się uczestnicy spotkania, na które zapraszamy we wtorek, 11 kwietnia o godz. 17.00.

Istotą uroczystości wielkanocnych jest świętowanie najważniejszego dla Kościoła wydarzenia, jakim jest Zmartwychwstanie Chrystusa, będące tryumfem życia nad śmiercią, które choć okupione cierpieniem i męką, przynosi odrodzenie duchowe i zbawienie świata.

Obok religii istnieje obrzędowość ludowa, którą w okresie Wielkanocy obrazują obchody związane z kultem zmarłych oraz uroczystości poświęcone przebudzeniu się przyrody z zimowego letargu, czyli święto powitania wiosny. To moment szczególnej wagi dla ludności rolniczej, której przetrwanie uzależnione było od wiosennej wegetacji. Głównym bowiem sensem tych wszystkich zjawisk jest odrodzenie świata, a ich wspólną cechą jest przechodzenie od stanu smutku i żałoby – w związku z aktem śmierci (chociażby pozornej) – do wielkiej radości wynikającej ze wskrzeszenia, czyli powrotu do życia.

Dziś można stwierdzić, wiele starych zwyczajów i obrzędów związanych ze świętami Wielkiej Nocy uległo zapomnieniu, inne przyjęły formę zabaw. Od końca XIX wieku zaczęła zanikać ich kulturowo-magiczna rola. Warto jednak przypomnieć sobie kulturę naszych przodków. Może znajdziemy w niej coś ciekawego dla siebie?

Spotkanie Wielkanoc wczoraj i dziś towarzyszy wystawie Górnośląskie kroszonki 2017, którą można zwiedzać do 30 kwietnia w Muzeum Górnośląskim.

Data: 11 kwietnia 2017 (wtorek), godz. 17.00
Miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji
Prowadzący: Małgorzata Kłych
Wstęp wolny