Suseł moręgowany na Śląsku

Suseł moręgowany (Spermophilus citellus), fot. Jan SvetlíkSuseł moręgowany (Spermophilus citellus) to niewielki gryzoń zamieszkujący Europę Środkową i Wschodnią, w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową. O występowaniu i krewnych susła oraz reintrodukcji gatunku (ponownym wprowadzeniu na stare miejsca bytowania) opowiedzą podczas spotkania dr Piotr Cempulik z Działu Przyrody MGB i Marta Pankiewicz-Rymiorz z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”.

W czasie wykładu zostaną poruszone zagadnienia m.in. globalnego rozmieszczenia susłów i historycznego zasięgu susła moręgowatego oraz perełkowanego w Polsce, a także przystosowania tych zwierząt do zajmowanego środowiska (morfologia, aktywność dobowa i w cyklu rocznym oraz zachowania socjalne).

W Polsce realizowana jest reintrodukcja susła. Prowadzący spotkanie zobrazują susła jako gatunek tarczowy, przedstawią, jak różne podmioty współpracują w zakresie jego reintrodukcji, jaka jest szybkość adaptacji w miejscach reintrodukcji oraz jak przebiega promocja programu reintrodukcji oraz edukacja.

Na wydarzenie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Data: 13 października 2016 (czwartek), godz. 17.00
Miejsce: gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji
Prowadzący: dr Piotr Cempulik (Muzeum Górnośląskie), Marta Pankiewicz-Rymiorz (Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”)
Wstęp wolny