Samuel Bogusław Linde – Polacy nie gęsi i swój słownik mają

blur-1868068_1920Podczas kolejnego spotkania poświęconego wybitnym, protestanckim przedstawicielom nauki i kultury w Polsce zostanie przywołana postać Samuela Bogumiła Lindego, który żył w latach 1771–1847. Był językoznawcą, tłumaczem, leksykografem i pedagogiem, zaś znany jest przede wszystkim jako autor Słownika języka polskiego.

Najmłodszy syn mieszczanina – imigranta ze Szwecji, majstra ślusarskiego (również rajcy) Jana Jacobsena Lindego i Anny Barbary z domu Langenhann, Samuel uczył się w Toruniu, a studiował w Lipsku. Po studiach został lektorem języka i literatury polskiej na tejże uczelni. De facto był cudzoziemcem – ojciec był szwedzkim imigrantem, matka torunianką pochodzenia niemieckiego. Sam Linde nie uważał języka polskiego za ojczysty.

O zawiłościach i dochodzeniu do koncepcji stworzenia słownika narodowego obejmującego XVI–XIX wiek, uporze Lindego, pracach nad słownikiem i o herbie, który zań otrzymał, toczyć się będzie opowieść podczas spotkania w czwartek, 27 kwietnia o godz. 17.00.

Data: 27 kwietnia 2017 (czwartek), godz. 17.00
Miejsce: ul. Korfantego 34, Sala Kolumnowa
Prowadzący: Jolanta Zaczkowska
Wstęp wolny