Rolnictwo globalnie i na Górnym Śląsku

Wypas krów rasy czerwonej, fot. Piotr CempulikW ciągu ostatnich 200 lat nastąpił 7-krotny wzrost ludności świata, a ilość produkowanej żywności wzrosła 8-krotnie. Zmieniła się zatem liczba osób pracujących w rolnictwie. Obecnie w USA jedna osoba pracująca w rolnictwie dostarcza żywności dla 129 konsumentów, czyli 8-krotnie większej liczby niż 70 lat wcześniej. Jednocześnie ceny podstawowych artykułów spożywczych wzrosły średnio o 40%. Jakie są tego przyczyny?

Zapraszamy 15 grudnia na spotkanie poświęcone rolnictwu na świecie i w mikroskali – na Górnym Śląsku. Poprowadzą je dr Piotr Cempulik z Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego i Marta Pankiewicz-Rymiorz z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”.

Prowadzący poszukają odpowiedzi m.in. na pytania, jak zmienia się agrobiznes, ile kilometrów w dobie globalizacji przemierza ziemniak, zanim dotrze na talerz konsumenta, jakie są prognozy co do konsumpcji mięsa w 2050 roku.

Przyjrzą się statystykom uprawy zbóż i innych roślin ziarnistych, pod które wykorzystuje się obecnie 1/3 gruntów rolnych, z których uprawa soi, przeznaczanej na karmę hodowanych zwierząt, to główna przyczyna wycinania lasów amazońskich. Jak na tym tle przedstawia się polityka rolna Unii Europejskiej? Jakie są zmiany w gospodarce rolnej Polski, w tym na Górnym Śląsku?

Tematem spotkania będzie również realizowany do 2014 roku Krajowy Program Rolno-Środowiskowy, a obecnie, do 2020 roku kontynuowany jako Działanie Rolno-Środowiskowo-Klimatyczne oraz Rolnictwo Ekologiczne. W tym kontekście pojawi się pytanie, jakie są korzyści z realizowanego unijnego programu dla rolników, dla gospodarki, w tym dla zasobów przyrodniczych.

Data: 15 grudnia 2016 (czwartek), godz. 17.00
Miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji
Prowadzący: dr Piotr Cempulik, Marta Pankiewicz-Rymiorz
Wstęp wolny