Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Na pograniczu światów”

Fot. Witalis SzołtysNiedzielne oprowadzanie kuratorskie to doskonała okazja, by spojrzeć na świat oczami śląskich artystów nieprofesjonalnych i lepiej zrozumieć prezentowane na wystawie prace. Uczestnicy spotkania dowiedzą się na przykład, dlaczego Ludwik Holesz był zafascynowany erą karbońską, kto pojawia się na każdym obrazie Władysława Lucińskiego, co poprzez swoje grafiki chce przekazać Jan Nowak oraz jaką wewnętrzną walkę stoczył Waldemar Pieczko.

Oglądając dzieła twórców naiwnych, należy skupić się nie tylko na formie obrazu, grafiki czy rzeźby, ale także na ich przekazie. Dla śląskich artystów nieprofesjonalnych sztuka stanowiła próbę ucieczki od ciężkiej, niejednokrotnie niebezpiecznej pracy. Zatem kluczem do zrozumienia prezentowanych prac nierzadko są biografie artystów – pochodzenie oraz koleje losu.

O twórcach i ich pracach, a także o zjawisku, jakim jest sztuka nieprofesjonalna, opowie kurator wystawy Na pograniczu światów, Urszula Batko. Aby uczestniczyć w spotkaniu, należy nabyć bilet wstępu na wystawy czasowe.

Data: 7 sierpnia 2016 (niedziela), godz. 12.00
Miejsce: gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2
Prowadzący: Urszula Batko
Koszt: bilet na wystawy czasowe (5/6 zł)

Fot. Witalis Szołtys