Ogrody Mikołaja Reja. O ponadczasowości dzieł zapomnianych

Portret Mikołaja Reja z książki biograficznej autorstwa C. Pieniążka wydanej w 1905 r., Wikimedia CommonsO zagadkach w odczytywaniu dzieł Mikołaja Reja, o jego kolokwialnym języku, pochwale uczciwości i pracowitości, radości czerpanej z rzeczy prostych, o wiedzy o zarządzaniu gospodarstwem, hodowli zwierząt czy znajomości świata roślin pożytecznych i pięknych, jak również o dydaktycznym charakterze twórczości – w kontekście wyznawanej religii – opowie w środę, 22 lutego Jolanta Zaczkowska.

Jak zaznacza prowadząca spotkanie, Mikołaj Rej jest, a jakoby go nie było. Powracanie do sylwetki pisarza i propagowanie jego twórczości – trzeba to podkreślić – jest naszą powinnością. To największy polski moralista i bardzo pracowity autor. Długo by wymieniać listę jego dzieł. Nie ma szczęścia do badaczy, zatem wiedza o nim sprowadza się do paru, wątpliwej jakości, stereotypów, propagowanych w szkole i mediach.

A Mikołaj Rej zasługuje na rehabilitację, na zdjęcie z niego odium prostactwa i opilstwa. Nie tylko jego dzieła literackie, ale i teologiczne zasługują na uważne spojrzenie, jednak historycy literatury, z jakiegoś powodu, przechodzą obok niego obojętnie. Tłumacz m.in. „Apocalypsis” – polskiego przekładu kazań Henryka Bullingera, poświęconych Apokalipsie św. Jana – miał pecha. Na drodze stanął mu wielki faworyt w osobie Jana Kochanowskiego. Czytelnicy wybrali tego drugiego, a i badacze darzą mistrza z Czarnolasu większą sympatią niż Reja.

Mikołaj Rej, luteranin (później przeszedł na kalwinizm) z zaangażowaniem uczestniczył w synodach, a w swoich dobrach dbał o zakładane przez siebie zbory i szkoły. Głęboko przekonany do luteranizmu przekazywał swoje poglądy w możliwie najszerszy sposób – poprzez własną twórczość. Dziś uchodzi za wybitnego ewangelickiego teologa XVI wieku.

Na spotkaniu, odbywającym się w związku z obchodami 500-lecia Reformacji, zostanie omówiona sylwetka pisarza i jego twórczość w szerokim kontekście wyznawanej religii. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie: czy twórczość Reja może być atrakcyjna dla dzisiejszego czytelnika?

Data: 22 lutego 2017 (środa), godz. 17.00
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. W. Korfantego 34, Sala Kolumnowa
Prowadzący: Jolanta Zaczkowska
Wstęp wolny