Od śmierci nikt się nie wykręci – otwarcie wystawy

Wystawa koncentruje się wokół przedstawień wyobrażenia śmierci w kulturze ludowej. Zostaną na niej zaprezentowane eksponaty pokazujące już niepraktykowane obecnie zwyczaje funeralne. Zobaczymy „zwiastuny śmierci”, obiekty wkładane do trumny, stroje i ornaty żałobne, rekwizyty obrzędowe, a także współczesne przedmioty kultury masowej, które wykorzystują symbolikę śmierci.

Prezentacja podejmuje próbę przełamania tabu związanego ze śmiercią i jest dyskusją z wszechobecnym współcześnie w życiu społecznym, ale także w przekazach medialnych czy marketingowych, kultem życia i młodości, kiedy śmierć to temat na równi stłumiony jak erotyka w czasach wiktoriańskich. Jest mowa o śmierci nowoczesnej – tej ukrywanej i zakazanej; o śmierci w czasach popkultury, gdzie jej odrealniona wizja stała się jednym z głównych motywów popularnych powieści i filmów; o śmierci ponowoczesnej – tej osobistej, skłaniającej do doświadczenia żałoby (także w cyberprzestrzeni, co pokazuje istnienie blogów poświęconych tej tematyce); a także o śmierci wkradającej się również do sfery cyfrowej, gdzie dotyczy portali w mediach społecznościowych i e-cmentarzy, na których można zapalać wirtualne znicze.

Ta nietypowa i wielowymiarowa opowieść o niełatwym temacie śmierci z pewnością wzbudzi zainteresowanie, docierając do szerokiego zróżnicowanych odbiorców. Tym bardziej, że uzupełnieniem treści wystawy będzie bogaty program wydarzeń towarzyszących – wykładów dotyczących tematu śmierci w różnych kulturach i religiach, a także pokazujących przedstawienia obrazu śmierci w literaturze na przestrzeni wieków.

 

otwarcie wystawy: 12 września 2018 (środa), godz. 17.00
czas trwania: 12 września 2018–27 stycznia 2019
miejsce: ul. W. Korfantego 34
kurator: Urszula Batko

 

więcej o wystawie „Od śmierci nikt się nie wykręci”