Lud ukochał, skarby zebrał, dla siebie nic nie wziął. O Oskarze Kolbergu słów kilka

Lud ukochal_24.05

Umieram, Bogu dzięki, z tą pociechą, że według sił moich zrobiłem za życia, co mogłem, że nikt mię za próżniaka nie ma i mieć nie będzie, a to, co po sobie zostawiam, przyda się ludziom na długo – powiedział przed śmiercią autor m.in. monumentalnego dzieła liczącego 80 tomów: Lud, jego zwyczaje, sposoby życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce, Oskar Kolberg.

Urodził się w lutym 1814 roku w Przysusze. Juliusz Kolberg, jego ojciec, pochodził z Meklemburgii, zaś matka, Karolina de Mercoeur, wywodziła się z rodziny francuskich emigrantów. Przyjaciółmi domu byli m.in. Bogumił Samuel Linde, Kazimierz Brodziński i rodzina Chopinów. Oskar Kolberg przyszłość wiązał z muzyką i chociaż rzecz się spełniła, to zdecydowanie inaczej niż wyobrażał to sobie uczeń Józefa Elsnera.

Kolberg jest twórcą podstaw etnologii i folklorystyki polskiej, fundatorem obu tych nauk. Fascynowała go kultura chłopska, mimo iż dalece odbiegała od romantycznych wyobrażeń o szlachetności polskiego chłopa. Oskar Kolberg potrafił pogodzić pasję muzyczną z pasją zbieracza folkloru i z pracą najemną.

Zapraszamy na spotkanie towarzyszące obchodom 500-lecia Reformacji, o życiu i pracy jednego z najwybitniejszych polskich naukowców, ewangelika, którego zasług dla kultury polskiej w żaden sposób nie można pominąć.

Data: 24 maja 2017 (środa), godz. 17.00
Miejsce: ul. Korfantego 34, Sala Kolumnowa
Prowadzący: Jolanta Zaczkowska
Wstęp wolny