Industriada 2017: spotkania z przyrodnikami oraz warsztaty „Warkoty i klekoty”

industiradaWłączając się w Industriadę, zapraszamy na spotkania z przyrodnikami dr. Jackiem Betleją i dr. Piotrem Cempulikiem, którzy 10 czerwca w godz. 12.00–16.00 w EC Szombierki opowiedzą, jak wygląda życie na hałdzie śmieci oraz dlaczego Żabie Doły to poprzemysłowa perła przyrody.

Pracownicy Muzeum Górnośląskiego przedstawią, co się dzieje na styku śląskiej kultury przemysłowej i otaczającej nas natury. Ornitolog dr Jacek Betleja zaprezentuje odgłosy śląskich wysypisk śmieci, na których dźwięk maszyn miesza się z głosami mew, które od jakiegoś czasu upodobały sobie tę przestrzeń. Jakie ptaki zamieszkują pogranicza śląskich miast, jak wyglądają zmiany wśród populacji ptasiej na przestrzeni ostatnich lat? Po odpowiedzi zapraszamy na prelekcje o godz. 12.00 i 14.00.

Drugim ciekawym pod względem przyrodniczym miejscem, na przykładzie którego możemy prześledzić, jak przemysł i „maszyna” wpływa na przyrodę i jak przyroda rozwija się w kontekście przemysłu, są Żabie Doły. To unikatowe miejsce pod względem przyrodniczym znajdujące się pomiędzy Chorzowem, Bytomiem i Piekarami Śląskimi, stanowiące wyjątkowo atrakcyjne siedliska dla ptaków, ssaków i płazów. O Żabich Dołach o godz. 13.00 i 15.00 opowie dr Piotr Cempulik.

12.00 – Ptoki i hasioki, czyli życie na hałdzie śmieci
13.00 – Żabie Doły – poprzemysłowa perła przyrody
14.00 – Ptoki i hasioki, czyli życie na hałdzie śmieci
15.00 – Żabie Doły – poprzemysłowa perła przyrody

Spotkaniom towarzyszyć będą warsztaty plastyczne dla rodzin Warkoty i klekoty, które odbywać się będą przez pięć godzin podczas trwania Industriady. Zajęcia mają charakter proekologiczny, związane są z twórczym wykorzystaniem materiałów recyclingowych. W ruch pójdą folie, stare butelki, rolki tekturowe i inne odpady poprzemysłowe, które posłużą jako baza do stworzenia ptasich strojów.

Data: 10 czerwca 2017 (sobota), godz. 12.00–16.00
Miejsce: Elektrociepłownia Szombierki, ul. Kosynierów 30, Bytom
Prowadzący: dr Jacek Betleja, dr Piotr Cempulik
Wstęp wolny